Son Dakika
18 Ekim 2018 Perşembe

IŞİD teröristleri Suriye’de kadın doktoru infaz etti…

25 Ağustos 2014 Pazartesi, 23:24

Suriye’de IŞİD terör örgütünün bir erkek hastayı tedavi ettiği gerekçesiyle kadın diş hekimini idam etmesi tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Hatay’da da infial yarattı. Yaşanan müessir olay Hatay Diş Hekimleri Odasınca kınandı.

Hatay Diş Hekimleri Odası Yönetimi adına Başkan Nebil Seyfettin imzalı açıklamada meslek mensubuna yönelik vahşi uygulama kınandı.

Açıklamada;  “IŞİD isimli terör örgütünün; Kuzey Irak ve Suriye’de sürdürdüğü katliamlar ve insanlık dışı uygulamalar ne yazık ki halen devam etmektedir.

 Yüzyıllardır yaşadıkları toprakları yurt edinmiş birçok etnik kökenden insanı; ne dinin ne de insanlığın kabul edemeyeceği, sözde din adına öldürmelerinin ve giriştikleri bu cinayetlerin dünyanın gözü önünde dalga dalga katliama dönüşünü üzüntü ve esefle her gün ekranlardan izliyoruz.” Denildi.

Hatay Diş Hekimleri Odası Başkan Nebil Seyfettin; açıklamasının devamında;  “Bu katliamlar nedeniyle yurtlarını terk eden insanların çektikleri hastalık, açlık ve sefalet bir tarafa;  gelecekleri konusunda dünyanın kaygısızca seyirci kalması, bölgemizde yaşanan korkunç dramın boyutlarını gözler önüne sermektedir. Bu nedenle ülkemizdeki iç barışın, hoşgörü ortamının, şeffaf yönetimin, insan haklarının ve demokrasinin erdemlerine herkesin sahip çıkmasının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha herkes tarafından çok iyi anlaşılmasını diliyoruz.” Değerlendirmesinde bulundu.

Hatay Diş Hekimleri Odası Yönetimi adına Başkan Nebil Seyfettin; “Şiddet, nefret, ayrımcılık ve ötekileştirme söylemlerinden özellikle devlet erkânının kaçınması, sevgi ve birlik söylemlerinin artık hayatımıza girmesi;  gün geldiğinde kapımızı çalacak muhtemel tehlike ve provokasyonlarda ülke olarak bizim gücümüz olacaktır.” Şeklinde sürdürdüğü açıklamasını “Terör örgütü, en son Suriye’nin Deyr Zor bölgesinde Ruyi DİYAB adlı bir kadın diş hekimini erkek hastayı tedavi ettiği gerekçesiyle idam etmiştir.

 

Dr. DİYAB,  son 7 gün içinde ‘Sözde Irak Şam İslam Devleti’ (IŞİD)tarafından infaz edilen birçok sivilden biridir. Kutsal bir görev yapan hekimler; insanlar arasında sosyal durum, dil, din, ırk, millet, cinsiyet, yaş, toplumsal ve ekonomik durum ayrımı yapmaksızın her koşulda hastalara yardıma koşar, onların acıları dindirir.

IŞİD’in bu çağdışı ve asla kabul edilemez  gerekçe ile  meslektaşımızı katledişini şiddetle lanetliyoruz. Bizler sağlık çalışanları olarak her zaman terörün karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Tüm uluslararası camiayı bir kez daha Kuzey Irak ve Suriye’de sivil halka yönelik yaşanan katliamları durdurmaya davet ediyoruz.” ifadeleriyle noktaladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz