IŞİD; Irak’ta Kürt Ezidi’leri katlediyor…

07 Ağustos 2014 Perşembe, 09:32

Ezidi Parlamenter: Size insanlık adına... paylaşan: imctv

Irak’ta kürt  Ezidiler IŞİD tarafından hunharca öldürülüyor.

IŞİD; Ezidiler’i canice katlediyor, yüzlerce kadın ve çocuk kaçırılıyor.

3 Ağustos’ta IŞİD’in Irak’ın kuzeybatısında Ezidilerin yoğun olarak yaşadığı Şengal (Sincar) dağları ve etrafındaki köyleri işgali 4. gününe girdi. IŞİD’in saldırısı ile Ezidiler, Şengal dağlarına kaçtı. Dört gündür orada mahsurlar. Bazı Ezidiler ise can korkusuyla taşıyabildikleri eşyalarını alarak bölgeden kaçışlarını sürdürüyor.

Bianet’e konuşan Şengalli Süryani gazeteci Mette, IŞİD’in müslüman olmayanları öldürdüğünü, dağda mahsur kalanlarla artık irtibatlarının koptuğunu söyledi.

Aynı zamanda Bethnahrin (Mezopotamya) Ulusal Konseyi (MUB) üyesi Sherbel Hana Mette, bölgedeki durumu şöyle özetledi:

 

İNSANLAR DAĞDA AÇ SUSUZ

Musul yakınlarındayım. Şengal doğumluyum ama sürekli orada yaşamıyorum. Dağda mahsur kalan arkadaşlarıma telefonla ulaşabiliyordum. Ama bataryaları bitti, artık konuşamıyoruz. Durum  çok kötü. Dağlarda kalan insanlara BM uçaklarla yiyecek attı ama bu çok az ve her yere ulaşamamış. İnsanlar aç, susuz. Bir katliam var.

IŞİD MÜSLÜMANLIĞI KABUL ETMEYENLER ÖLDÜRÜLÜYOR

Müslümanlığı kabul etmeyenleri idam etti. Merkezi çembere almışlar. Sadece uçak ya da paraşütle gidilebilir. Suriye tarafından YPG’liler girebiliyor. YPG ile IŞİD arasındaki çatışmalar devam ediyor. Rabia sınır kapısında yoğun çatışmalar var. Kaçan Ezidi gençlerden savaşmak için dönmek isteyenler var, az bir kısmı da döndü. Ezidiler için silah sorunu var. Dağlarda da direniş var ama çok örgütlü değiller. Aile aile çatışıyorlar diyebiliriz.

Sherbel Hana Mette’ın ailesi, 1915 Ermeni soykırımı esnasında Midyat’ın köyünden Şengal’e göç etmiş. Son 10 yılda Şengal’de göçlerle Süryani nüfusu oldukça azalmış. Ezidi nüfusunun ise Şengal’de 300-400.000′e yakın olduğunu söyledi.

KARAYILAN: ŞENGEL’E MÜDAHALE EDECEĞİZ

ANF’nin haberine göre; 3 Ağusos’taki işgalin ardından YPG güçleri Rabia sınır kapısından içeri girerek, 100 km kadar mesafeyi çatışarak ilerledi ve Şengal’e ulaştı.

YPG’liler onbinlerce kişinin katliam tehdidi altında mahsur kaldığı Şengal Dağı’nda denetim kurduktan sonra sivil halkın tehlikeden uzaklaştırılması için insani koridorlar açmaya başladı.

Dün gece de KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan’ın “PKK olarak Şengal’e müdahale edeceğiz” açıklamasının ardından bugün HPG ve PKK’nin silahlı örgütlenmesi olan YJA STAR (Özgür Kadın Birlikleri) gerillaları Şengal’e gitti.

DAHİL: 500 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ, 500 KADIN KAÇIRILDI

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’ın Şengal bölgesinde yaşayan Ezidilerden 500 kişiyi öldürdüğü, 500 kadını da esir aldığı söylendi.

 

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) Ezidi Milletvekili Feyyan Dahil, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Ezidilere karşı soykırım uyarısında bulunarak Bağdat’taki merkezi hükümet ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) şu çağrıyı yaptı:

“IŞİD, Musul’un Sincar ilçesinde, Yezidilerden 500 kişiyi öldürdü, 500 kadını da cariye olarak esir aldı. Kadınları Telafer’e yakın bölgelere götürdü.

Yezidilik dini IŞİD’in elinde yok ediliyor. IŞİD kontrol altına aldıktan sonra Sincar’dan 30 bin Yezidi aile zorla göç etti. Göç ettikleri bölgelerdeki kötü insani koşullar nedeniyle 70 çocuk ile yaşlı ve kadınlardan oluşan 100 kişi hayatını kaybetti.”

Öte yandan Ezidi milletvekili Vian Dakhil de Irak parlamentosunda yaptığı konuşmada Ezidilerin yok edildiğini gözyaşlarını tutamayarak anlattı.

IŞİD ZULMÜNDEN KAÇAN EZİDİLERİN BİR KISMI TÜRKİYE’DE

Musul kentinin Sincar ilçesini ele geçiren IŞİD örgütünden kaçan bazı Ezidi aileler, Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.

Ezidiler, can korkusuyla taşıyabildikleri eşyalarını alarak bölgeden kaçışlarını sürdürüyor. Kuzey Irak’ın Zaho kentinde toplanan Ezidilere Silopi’deki taksi şoförleri de destek vererek, ücretsiz olarak Habur Sınır Kapısı üzerinden Silopi otogarına gelmelerini sağlıyor.

Günde 1000′e yakın Iraklı vatandaşın giriş yaptığı Habur Sınır Kapısı’nda, son günlerde büyük yoğunluk yaşanıyor. Yolcu yoğunluğundan ötürü otobüs firmaları önünde uzun bilet kuyrukları oluşuyor. Otogarlarda bekleyen ve maddi durumu iyi olmayan Iraklı Ezidiler’e otogardaki firma çalışanları yiyecek ve içecek yardımında bulunuyor. Şengal’deki saldırılardan kaçan bir Ezidi’nin yalın ayak olduğu dikkat çekti.

Otobüs firması işletmecisi İdris Akyel, son 5 günden beri Ezidilerin ölüm korkusuyla Türkiye’nin batı illerine göç ettiğini söyleyip şöyle konuştu:

 

“Ezidiler, 5 gündür Irak’ın Sincar İlçesi’nden geliyorlar. IŞİD köylerini ve evlerini bastığı için mağdur bir şekilde buraya geliyorlar. Ailece, çoluk çocuk ayaklarında ayakkabıları olmadan, hiçbir şey almadan Şengal’dan Silopi’ye, buradan da Aksaray, Isparta ve yakınlarının bulunduğu birçok il veya ilçeye gidiyorlar. Bazıların ise sığınacağı bir yeri olmamasına rağmen Aksaray’ı tercih ediyor. Aksaray’da tanıdıkları, güvendikleri yerlere gidiyorlar. Silopi’de 4-5 gün içerisinde 4 bine yakın Iraklı geldi ve gitti. Çoğu da kendi imkânları olmadığı için Silopi’deki taksiciler tarafından ücretsiz olarak Zaho’dan Silopi’ye getiriliyor. Burada da otobüslerde yer olmadığı için aktarmalı gidiyorlar. Çok perişan ve mağdur bir durumdalar.”

 

Iraklı Hıdır Şıngari de IŞİD’in, Şengal ve köylerini yakıp, yıktığını söyleyip, “Köyümüzü ve Şengal’i yakıp yıktılar. Orada hala çatışmalar var. IŞİD korkusundan kaçtık” dedi.

 

Silopi ile Kuzey Irak’ın Zaho kenti arasında taksicilik yapan Selim Babat ise, şunları dile getirdi:

 

“Irak’ta IŞİD’in bulunduğu bütün bölgelerden kaçıp geliyorlar. Türkiye’nin her hangi bir tarafına gidebildikleri yere kadar gidiyorlar. Birçoğunun parası yok. Biz de arkadaşlarla onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.” (BİANET, DHA)

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz