Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

ışadamlarından birlik mesajı…

03 Haziran 2010 Perşembe, 10:39
ışadamlarından birlik mesajı…

Doğu Akdeniz Sanayicileri ve ışadamları Dernekleri Federasyonu’nun (DASıFED) Adana Seyhan Oteli’nde yapılan genel kurulu öncesi bölge milletvekilleriyle toplanan bölge iş dünyası sorunları aktardı. ışadamları, çekişmelerin bir kenara bırakılması mesajı verdi.

Toplantıda konuşan DASıFED Başkanı Süleyman Onatça, tüm bölge milletvekillerini davet ettiklerini belirterek, amaçlarının bölgenin sorunlarını birlikte tartışmaya açmak olduğunu bildirdi, tüm dünyada giderek yerleşen bölgesellik kavramının Türkiye’de de gelişmeye başladığını ifade etti. Onatça: “Birlikte hareket etmek gerekli. Bölgesel lobicilik faaliyetleri ile artık, şehirler yerine bölgeyi bütünüyle Doğu Akdeniz Havzası’nın geleceğini konuşabiliyoruz.” dedi.

Topyekûn kalkınma için birlik mesajı…

Bölge toplantısında HASıAD’ın görüşlerini başkan Yahya Kemal Nalçabasmaz sundu.Nalçabasmaz: “Bölgemiz ülkemizin olduğu gibi dünyanın da ilgisini çeken bir cazibe merkezi olmaya başladı. Bizlerde akılcı üretkenliği optimum seviyede kullanarak bölgesel lobicilikle yönetişim kültürünü kavramak mecburiyetindeyiz. Küçük olsun benim olsun düşüncesinin yaşama şansı kalmadı, küreselleşme hızında ölçekler o kadar hızlı büyüyor ki küçüklerin yaşama sansı her geçen gün azalıyor. Dünya devi şirketler bölgemize yerleşmeye çalışır iken biz komşu illerin rekabet kavramından didişmek sonucunu çıkarmaktan vazgeçerek ortak projelere odaklanmasını sağlamalıyız.

Bölgenin kısa vadeli projelerinin biri Mersin-Samandağ Doğu Akdeniz Turizm Planı diğeriYumurtalık Serbest Bölgesinin organize sanayi bölgesine dönüştürülmesidir. Orta vadede ise bölgemiz gelecek dev üretimin lojistik ile desteklemesini sağlamalıdır.” dedi.

Başkan Nalçabasmaz, son olarak bölgemizde işsizliğin Türkiye ortalamasının oldukça üstünde seyrettiğini, bu durumun bölge iş adamlarına, politikacılarına ve kamu temsilcilerine sorumluluklar yüklediğinin unutulmaması gerektiğini belirtti. 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz