Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

ış Hayatında Kadın…

13 Mart 2012 Salı, 12:14
ış Hayatında Kadın…

özel Antakya Akademi Hastanesi’nin,  8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle düzenlediği etkinlikler kapsamında, ‘Kadın Hakları ve ış Hayatında Kadın’ konulu panel gerçekleştirildi.
özel Antakya Akademi Hastanesi konferans salonunda gerçekleştirilen Panele konuşmacı olarak katılan Hatay KAGıD üyesi ve Honda Plaza Narin Yönetim Kurulu Başkanı Işık Narin, ‘Kadın ısterse, Kadının Azmi’ konularına değindi.
 
 Narin konuşmasında; “Bize değer katan şeyler yaptığımız işlerdir. Hayat ancak geriye dokru baktığında anlaşılabilir ama hep ileriye doğru yaşanır. Yaşamımızın her alanında başarılı hemcinslerimize destek olmayı ihmal etmemeliyiz. Kadınlarımızı büyük başarılar için teşvik etmeliyiz. Sosyal hayatta daha yaygın bir şekilde yer almalıyız. Ekonomik özgürlüğümüzde bizim duygu dünyamızın başarıya ulaşmasında unutulmaması gereken en önemli unsurdur. çalışmalarımızı toplumdan uzak yapmayalım. Kendimizi dar sınırlara hapsetmeyelim. Her kesimden kadının desteklenmesinde ihmalkâr olmayalım, yaşamdaki hoşgörüde her şeyin yolunda gitmesi demek değil sadece yolunda gitmeyenlerin dışındakileri de görmektir. Kadın olarak yapımızda var olan idareciliğimizi evde, işte kullanırken bir fark yaratmayı unutmayalım. Gerçek başarı, başarısız olma korkusunu yenebilmektir.” Dedi.
Panelde Kadın Hakları konusunda Hukuki açıdan bilgiler veren Av. Sıdıka Sümeli, Medeni Kanun’da 01. Ocak. 2002 tarihinde yapılan değişikliklerle kadının Aile ve Miras Hukuku açısından elde ettiği hakları, Ceza Kanunu’nda 26.Eylül.2004 tarihinde yapılan değişikliklerle kadın hakları yönünden elde edilen kazanımları, Ailenin Korunması Yasası ile kadının aile içi şiddetten korunması için ne yapması gerektiği, Aile Mahkemesi Hâkimi’nin alacağı tedbirleri anlattı.“ış Dünyasında kadının Yeri” konusunda TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı, Hatay Sanayici ve ışadamları Derneği Başkanı, Gülteks Dış Ticaret Ltd.şti Yönetim Kurulu Başkanı Gülay Gül; “Bugün bilim, siyaset, eğitim, kültür, sanat ve iş dünyasında hepimizi gururlandıran, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlarımız, geleceğe ilişkin en büyük güvencemizdir.” dedi. Kadınlara iş hayatında tutunma tüyoları veren Gülay Gül, “yeter ki talep edin ve peşinde gidin. Talep etmeden hiçbir şey olmaz” diyerek tecrübelerini katılımcılara yansıttı. Panelde ayrıca, Yeşilpınar Kadın Derneği Başkanı, Emekli-Sen Hatay şube Başkanı Meryem KILIç, “Aile içinde ve toplumda Kadın” konulu yaptığı konuşmasında; Dünyanın birçok ülkesinde 8 Mart’ın tatil olarak kutlandığını ifade etti.8 Mart’ın ülkemizde de tatil olması gerektiğini söyleyen Kılıç konuşmasının devamında, “kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için tedbirler alınmalıdır. Cinsiyet eşitsizliğine yönelik yasalar değiştirilmeli ve kadın ve eşitlik bakanlığı kurulmalıdır. Kadınların ulusal ve yerel meclislerdeki rolleri yükseltilmeli ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmalı ve her siyasi parti en az %35 kadın kotasını parti programına koymalı ve uygulamalıdır. Aile içi şiddetin son bulması ile ilgili yasanın çıkması sevindirici bir gelişmedir ama ülke genelinde sığınma evlerinin çoğaltılması gereği vardır.
Kadın istihdamını artıracak önlemler alınmalı kadınlarla ilgili kararlarda kadın örgütleri muhatap alınmalıdır. Kadınlar hayatın her alanında yer almalı ve 550 kişilik parlamentonun 78 ni değil en az 275 ni oluşturmalıdır. Bunun içinde birlik olmak birbirimize karşı hoşgörülü-saygılı olmamız gereği vardır. Siyasal alanda kadın kimliğiyle etkinlik kazanmak ve erkek egemen anlayışla mücadele etmemiz gerek. Kadın dayanışmaları ağını örerek örgütlü mücadele etmeliyiz.” dedi.
özel Antakya Akademi Hastanesinin düzenlediği Panele yoğun ilgi gösterildi. Katılımcılar panelistleri dikkatlice dinleyip, merak ettikleri konular hakkında sorularını direk sorarak cevap alma hakkı elde ettiler.
 
Panelde konuşma yapan özel Antakya Akademi Hastanesi Başhekimi Op. Dr. ıbrahim Yaman, tüm kadınların ‘ dünya kadınlar gününü kutlayarak başladığı söze; “Hastane olarak bu tür etkinliklerin her zaman destekçisi olacağımızı ve kadının olmadığı hiçbir işin başarılı olamayacağını, hastanelerinde çalışan personelin %67’sinin bayan olduğunu ve bu yüzden başarının kaçınılmaz olduğunu söyleyerek kadının toplum içindeki önemini vurguladı.
 
özel Antakya Akademi Hastanesi Genel Müdürü Fazıl Altınay, tüm katılımcılara ve panelistlere katılımlarından dolayı teşekkür etti ve hastane olarak tüm kadın derneklerinin projelerine gönüllü olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtti.
 
Doğan Turunç

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz