Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

ınsanlık Ölmedi, Yardımlar Afrika’ya

08 Ağustos 2011 Pazartesi, 09:39
ınsanlık Ölmedi, Yardımlar Afrika’ya

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Ramazan ayındaki iftar programlarını iptal ederek, parasını Afrika için başlatılan yardım kampanyasına bağışladıklarını söyledi. Gündoğdu, iftar programlarının iptalinin yanısıra, Kimse Yok Mu ve ıHH gibi yardım kuruluşlarının kampanyalarına destek olmaya çağırdı. 
 
Ahmet Gündoğdu, konuyla ilgili Memur-Sen Genel Merkezi’nde Kimse Yok Mu Derneği ve ıHH temsilcilerinin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. 
 
 
Başta Somali olmak üzere Afrika’nın son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felaketini yaşadığını ifade eden Gündoğdu, büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 11 milyon insanın ölüm sınırında yaşam mücadelesi verdiğini kaydetti. Gündoğdu, acilen gıda, temiz su, sağlık ve diğer insani yardımların ulaşmaması halinde bu insanların büyük bir bölümüyle birlikte insanlığın da Afrika sıcağında öleceğini dile getirdi. 
 
 
Memur-Sen olarak, insanlığın ölmediğini, vicdanların tükenmediğini, erdemliliğin sözlüklerde kalmadığını göstermek için, ‘yardımlar Afrika’ya, Afrikalı masum çocuklara’ dediklerini belirten Ahmet Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
 
“Bu kapsamda, genel merkezimiz, bağlı sendikaların genel merkezleri, il ve ilçe teşkilatlarımızın bu yıl Ramazan ayında düzenlemiş bulundukları iftar programlarını iptal ettik. Bu programlara ayrılan kaynağın Afrika’daki açlık çeken, susuzluktan kıvranan kardeşlerimize gönderilmesini uygun gördük. Bu mesajın aslında ülkemizin bütün sivil toplum kuruluşlarının, hatta bütün insanlığın ortak mesajı olması gerektiğine inanıyoruz.” 
 
 
“Haydi Türkiye yardım vaktidir. şimdi Somali’ye yardım için hareket zamanıdır” diyen Gündoğdu, Afrika ölümün kıyısında yardım beklerken, başta Batı olmak üzere dünyanın sessizliğini sürdürmesini anlamakta zorlandıklarını ifade etti. 
 
Dünyanın süper gücü ABD’nin, Irak ve Afganistan’ı ilk işgal ettiğinde masum insanları öldürmek için en az 2 trilyon dolar harcadığını hatırlatan Ahmet Gündoğdu, batılı güçlerin savaş ve ölüm konusunda cömert; yardım ve yaşatmak konusunda ise oldukça cimri olduğunu söyledi. Pakistan’a sessiz kalmadıklarını, Gazze’ye yardım elini uzattıkları gibi bugün de Somali’ye, Sudan’a ve Darfur’a sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Gündoğdu, “Etiyopya’yı görmezlikten gelmeyeceğiz. 
 
Gana’ya yardıma koşacağız. Eritre’yi, Cibuti’yi ıskalamayacağız. Burkino Faso, çad, Kenya, Zambiya, Uganda, Mali, Moritanya, Mozambik ve Liberya başta olmak üzere dünyanın neresinden yardım çığlığı duyuluyorsa, oraya ilk biz koşmalıyız, öyle de yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 
 
 
Afrika’da her gün en az 50 çocuğun açlıktan öldüğüne dikkat çeken Gündoğdu, “Bu, insanlık her gün Afrika’da 50 defa ölüyor demektir. Peygamber Efendimiz,  ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ buyuruyor. Biz sömürü meraklısı batılılar gibi rahat rahat uyuyamayız, ‘bana ne’ diyemeyiz” ifadelerini kullandı. 
 
 
Memur-Sen’in orta vadede Doğu Afrika’ya bir külliye yapacağını ifade eden söyleyen Gündoğdu, yetimlere sahip çıkarak eğitimlerine katkıda bulunacaklarını kaydetti. Ahmet Gündoğdu, konuşmasının sonunda, Süleyman Daşdağ’ın ‘Afrikalı çocuk’ şiirini okudu. 
 
 
Daha sonra, Kimse Yok Mu Derneği adına Ankara Temsilcisi ıbrahim çiçek, ıHH adına ise Yönetim Kurulu üyesi Yavuz Baysan, Afrika’daki durum ve yürüttükleri yardım kampanyaları hakkında bilgi verdiler. 
 
Konuşmaların ardından, 40 bin TL’lik çekler, her iki yardım kuruluşunun temsilcilerine takdim edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz