Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

ınsanlığın ortak ürünü medeniyet…

14 Ağustos 2009 Cuma, 10:02
ınsanlığın ortak ürünü medeniyet…

Hatay Mustafa Kemal üniversitesinin konuğu olarak Hatay’a gelen Polonya Halk Dansları Topluluğu üyeleri dün Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret etti.
 
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay’ın binlerce yıldır medeniyetlere ve insanlığa katkıda bulunmuş bir şehir olduğunu söyledi. Vali Lekesiz, Mustafa Kemal üniversitesi’nin (MKü) davetlisi olarak kente gelen Polonya Halk Dansları Topluluğunu kabulü sırasında, medeniyetlerin beşiği, sevgi, barış ve hoşgörünün doğal olarak yaşandığı bölgede ağırlamaktan mutlu olduğunu bildirdi. Medeniyetin insanlığın ortak malı olduğunu belirten Lekesiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her toplum her millet az veya çok buna destek sağlar. Kentlerinde uygarlığın gelişimine katkısı vardır.
 
Hatay binlerce yıldır medeniyetlere ve insanlığa katkıda bulunmuş bir şehirdir. Bu ziyaretinizle insanlığın toplumların arasındaki sevgi, barış ve dostluğa daha fazla katkıda bulunmuş oluyorsunuz. ılimiz bunu zaten binlerce yıldır yapmaktadır. Toplumların birbirleriyle tanışmasını, kaynaşmasını sağlayacak bu tür etkinliklerin barışın ve kardeşliğin artmasına da katkıda bulunacağına inanıyorum.” MKü Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda da üniversite olarak Polonya’da Bytow kentinde Türk gecesine katıldıklarını belirterek, “Orda bizi güzel ağırladılar, bugün de biz onları ağırlıyoruz.
 
Bu tür ziyaretlerle iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin gelişmesine kültürel, bilimsel ve sosyal iletişimin artmasını sağlayacağına inanıyorum” dedi. Bytow Kültür Müdürü Marian Cospaderek ilk kez Türkiye’ye geldiklerini, gösterilen sıcak ilgiye teşekkür ederek, “Gelenek ve göreneklerimiz birbirine benziyor. Karşılıklı bu ziyaretler ilişkilerimizin gelişmesini arttıracak” dedi. Konuşmaların ardından Vali Lekesiz, MKü Rektörü Canda ile Gıdans bölgesi Belediye Başkanı Andrey Hrycyna’ya birer plaket sundu.
 
Rektör Canda’da Vali Lekesiz’e şilt verdi. Polonya Halk Dansları Topluluğu valilik bahçesinde mini bir gösteri yaptıktan sonra Vali Lekesiz ve MKü Halk Dansları Topluluğu ile birlikte valilik binası önünde hatıra fotoğrafı çekildiler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz