Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

ınsani Yardımlar Devam Edecek…

04 Eylül 2013 Çarşamba, 09:06
ınsani Yardımlar Devam Edecek…

Hatay’ın Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısı’nda TIR aktarma sahasında alınan güvenlik önlemlerine ilişkin çalışmalar Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’in başkanlığında düzenlenen toplantıda ele alındı.
 
Cilvegözü Mülki ıdare Amirliği’nde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Lekesiz, Cilvegözü sınır kapısından Suriye’deki insanlara geçici olarak yapılan insani yardımların devam ettiğini hatırlatarak, “Süreç başladığından beri insani yardımlar devam ediyor. Bu insani yardım noktalarının en önemlilerinden bir tanesi Cilvegözü Sınır Kapısı’nın yaklaşık 2,5 kilometre
kadar ilerisindeki aktarma bölgesi dediğimiz yer. Günde ortalama 70 kadar TIR muhtelif insani ihtiyaçları Suriyelilere veriyor. Hiç şüphesiz bu yardımlar yapılırken, kendi vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm insanların can güvenliği fevkalade önemli. Orada can güvenliği açısından ortamın daha da güvenli hale gelebilmesi için gerek ıçişleri Bakanlığımız gerek Gümrük ve
Ticaret Bakanlığımız gerekse Valiliğimiz tarafından yapılan çalışmaları bir kez daha ele almak ve yerinde incelemek üzere bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Suriye’de yaşanan hareketliliğin artmasına bağlı olarak iç güvenliğimiz açısından konu daha da fazla önem arz eder hale geldi. Dolayısıyla çalışmaların bir an önce bitirilip hayata geçirilmesi önemli. Yararlı bir toplantı olmasını diliyorum.” dedi.
 
Toplantıda, Cilvegözü Mülki ıdare Amiri ve Vali Yardımcısı Mehmet Eriş çalışmalarla ilgili sunum yaparken, Adana Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nden ve Hatay ıl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden yetkililer de konu ile ilgili birer sunum gerçekleştirdiler. Toplantının ardından Vali Lekesiz ve beraberindekiler bölgede incelemelerde bulundular.
 
BARıYER SıSTEMı VE GöZETLEME KULELERı KURULUYOR
 
çalışmalar kapsamında; Suriye’ye gidiş yönünde sağ tarafa 1 metre yüksekliğinde duvar ve üzerine 3 metre yüksekliğinde tel çevrilmesi, kamera sistemleri kurulması, aydınlatma yapılması, araç ve yaya girişleri için bariyer sistemi kurulması, kontrol ve nöbet kulübesi, gözetleme kulübesi kurulması, araçlar için alt arama, tarama ve tanıma sistemi yapılması,
yayaların güvenli geçişleri için yürüyüş yolu yapılması, içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması, dinlenme alanları yapılması, engelliler dahil WC ile lavabolar yapılması kararlaştırıldı.
 

Toplantıya; ıl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit, Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile diğer yetkililer katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz