Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

ınsan Hakları ıhlali Değil midir?..

26 Aralık 2011 Pazartesi, 09:24
ınsan Hakları ıhlali Değil midir?..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Dr. Mehmet Ali Ediboğlu Milli Eğitim Bakanı ömer Dinçer tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Mecisi Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.Soru önergesinde; ılkokul mezunlarının sürücü belgesi alma imkanının 05.07.2011 tarihinde ilgili kanun ile sona erdiğini ifade eden Ediboğlu, “Bu kanun maddesi o günün şartlarında, 8 yıllık temel eğitimi özendirmek amacıyla çıkmış ve işlevini yerine getirmiştir. Günümüzde buna gerek kalmadığı bilinmektedir.
 
Tüm AB ülkelerinde sürücü belgesi almak için okur-yazar olmak yeterli iken; Türkiye’de bunun devam etmesi bir insan hakları ihlali değil midir? Bu nedenle ilkokul mezunlarının önündeki bu haksız engeli kaldırmak için mevzuat değişikliği yapmayı düşünüyor musunuz?
 
 
Hala sürücü belgesi alma imkanı bulamamış onbinlerce vatandaşımızın bu mağduriyetini gidermek için ilgili mevzuat değişikliği yaparak tüm ilkokul mezunlarına bu hakkı vermeyi yada sürücü belgesi almak için kendi öğrenim çağındaki zorunlu eğitimlerini bitiren vatandaşlarımızın sürücü belgesi almalarını sağlamayı düşünüyor musunuz?” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz