Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

ıMYO’Da Seminer …

14 Ekim 2011 Cuma, 10:27
ıMYO’Da Seminer …

Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) ıskenderun Meslek Yüksekokulu’nda (ıMYO) ”Kalite Yönetim Sistemleri” konulu seminer düzenlendi.
 
 
ıskenderun Rotary Kulübü’nün destekleriyle ıMYO Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan ıskenderun Demirçelik A.ş (ıSDEMıR) Yönetim Standartları Başmühendisi Funda Demirel, ”ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemleri” hakkında slayt eşliğinde sunum yaptı.
 
Sistemi bir devletin yönetim şekli ve Anayasasını benzeten Demirel, ”ISO 14001 çevre Yönetim Sistemi”ne de değindi.
Her geçen yıl çevre kirliliğinin arttığını da belirten Demirel, şunları söyledi:
”20-30 yıl önce Marmara Denizi’nde 125 tür balık yaşarken çevre kirliliği yüzünden bu sayı günümüzde 10’lara düştü. Bir cam şişe doğada 4 bin yıl, plastik bin yıl, sakız ambalajı 5 yıl, sigara filtresi 2 yıl yok olmuyor. 1 litre benzin 3 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. 1 litre kullanılmış motor yağı 800 bin litre içme suyunu kirletebilir.”
 
 
çevre kirliliğini önlemede duyarlı olunması gerektiğini belirten Demirel, ”çocuklarımızın, soluduğumuz havadan daha temiz bir hava solumasını, bizim gördüğümüz hayvanlarını görebilmelerini, dokunduğumuz bitkilere dokunabilmelerini, yüzdüğümüz denizlerde yüzebilmelerini, yediğimiz balıkları, meyveleri, sebzeleri de yiyebilmelerini istiyorsak çevreye duyarlı olmalıyız, bu bizim elimizdedir” diye konuştu.
 
ıMYO Elektrik ve Enerji Bölümü öğretim Görevlisi Hasan Avlar da, dünyanın 3’te 2’sinin suyla kaplı olduğunu, Kyoto raporuna göre içilebilir su oranının ise sadece yüzde 4 olduğunu belirterek, içme suyu sıkıntısının gelecekte daha çok artabileceğini, bu nedenle suyun değerinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.
 
Seminerde, ıskenderun Rotary Kulübü Dönem Başkanı Demet özal da, kulübün çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Konuşmaların ardından Demirel’e günün anısına plaket verildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz