Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

ıMF’YE Borcumuz Bitmek Üzere..

16 Ocak 2012 Pazartesi, 10:16
ıMF’YE Borcumuz Bitmek Üzere..

Orman ve Su ışleri Bakanı Veysel Eroğlu, ”IMF’ye olan borcumuz neredeyse bitmek üzere. şu anda 4 milyar dolara indi ve onu da her an ödeyebilecek gücümüz var” dedi. Bakan Eroğlu, DSı Genel Müdürlüğü tarafından Hatay ve ilçelerinde yapılan 5 tesisin toplu açılış törenine katıldı. Reyhanlı ilçesindeki belediye düğün salonunda düzenlenen törende konuşan Eroğlu, Hükümetin gece-gündüz çalıştığını ve Türkiye’nin çok iyi noktaya geldiğini söyledi.
 
 
 
 
2002 yılında Türkiye’nin neredeyse 70 sente bile muhtaç durumda olduğunu, memur maaşlarının ödenebilmesi amacıyla 500 milyar dolarlık kredi için çalmadık kapı bırakılmadığını vurgulayan Eroğlu, şöyle konuştu:
 
 
 
 
”O dönemde Türk parasının değeri yoktu. çaldığı bütün kapılar kapanmıştı. Sonra paradan 6 sıfır atıldı. Enflasyon denen canavarı yendik. Sadece devletin borçlanma faizi yüzde 61 iken şu an tek haneli rakamlara indi. Geçmişteki hükümet, IMF heyeti gelince onun bütün taleplerini kabul eder, heyet bütün taleplerini kabul ettirmiş şekilde ülkeden ayrılırdı. Bu bizim yüreğimizi dağlardı. O günler Allah’a çok şükür geride kaldı.
 
 
Türkiye şu anda, dünyadaki küresel krize rağmen çin’den sonra en büyük büyümeyi gerçekleştiren ülke haline geldi. Bunu Başbakanımızın vizyonuna, onun liderliğine borçluyuz. Sadece bununla kalmadı. Bildiğiniz üzere IMF’ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı. IMF’siz yolumuza devam ettik. IMF’ye olan borcumuz neredeyse bitmek üzere. şu anda 4 milyar dolara indi ve onu da her an ödeyebilecek gücümüz var. çünkü Merkez Bankası’nın kasası dövizle dolu. 100 milyar dolar dövizimiz var. ışte bu büyük Türkiye’nin, güçlü küresel gücün ayak sesi.”
 
 
 
Sadece borçları ödemekle kalmadıklarını, geçmişteki muhalefet ve hükümetlerin hayal edemediği pek çok yatırıma imza attıklarını anlatan Eroğlu, bölünmüş yollar, barajlar, göletler, sulama tesisleri ile eğitim ve sağlıktaki dönüşümün bunlardan bazıları olduğunu ifade etti. Eroğlu, Türkiye’de, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan, hortumları kesip, milletten aldığını millete hizmet olarak sunan bir hükümetin bulunduğuna dikkati çekerek, ”Bizden önceki hükümet üç yıl kaldı ama 9 tesis açabildi. Biz 9 yılda bin 27 tesis açtık. Bunların 207’si baraj. 47 şehre içme suyu temin ettik. Artık hiçbir şehirde su problemi kalmadı. çünkü biz bütün şehirlerin 2040, 2050, 2060 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak tesisler yapıyoruz” diye konuştu.      ”Hatay, GAP ılleri Kapsamına Girdi” 
 
 
     Hatay’ın daha önce Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bulunmadığını ve yapılan düzenlemeyle Hatay’ın da GAP illerine dahil edildiğini bildiren Eroğlu, ”GAP’tan gelecek bir su var. Bu su bölgeye bereket verecek olan Kılavuzlu Barajı suyu. Kılavuzlu sulaması GAP kapsamına alındı. Dolayısıyla bir ucundan Hatay da GAP illeri kapsamına girdi. Bu kapsamda yıldırım hızıyla barajlar inşa ediliyor” dedi.
 
 
Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldıkları güçle kentte yeni tesislerin temellerini attıklarına değinerek, bugün temeli atılacak tesisler arasında 50 yıldan bu yana konuşulan Reyhanlı Barajı’nın da bulunduğunu dile getirdi.
 
 
Reyhanlı Barajı’nın, 600 bin dekar arazinin sulanmasını ve 200 bin dekar arazinin taşkından korunmasını sağlayacağını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:
 
 
”Reyhanlı Barajı sayesinde, her yıl çiftçimizin cebine en az 186 milyon lira ilave bir gelir akacak. Bu rakam 250 milyon lira da olabilir. Baraj üç kat bereket getirecek. Aynı zamanda dünyaya açılan pencere olan ıskenderun ilçesinde de içme suyu sıkıntısını çözüme kavuşturacağız. ıskenderun’da içme suyu isale hattını yapacağız. Ayrıca ıskenderun’da içme suyu arıtma tesisini de yapacağız. Hatay’da çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Kentte daha önce 13 derenin ıslahını yaptık. 6 dere ıslahı da programa alındı.”
 
 
Hatay’da yeni meteoroloji ölçüm istasyonlarının kurulacağını, çiftçilerin internet ortamından hava durumunu rahatlıkla takip edebileceğini belirten Eroğlu, Hatay-Adana arasında da meteoroloji radarı kuracaklarını söyledi.      Bugün Reyhanlı’nın, Hatay’ın Düğün ve Bayram Günü     Adalet Bakanı Sadullah Ergin de bugünün Reyhanlı’nın ve Hatay’ın düğün ve bayram günü olduğunu bildirerek, uzun süredir bekledikleri, çalıştıkları ve gayret gösterdikleri tesislerin temelinin, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın gayreti ve desteğiyle bugün atıldığını kaydetti. Hatay topraklarına ve Türkiye’ye hizmet eden herkese teşekkür eden Ergin, AK Parti’den önce hizmette bulunan kişilere de şükran borçlu olduklarını belirtti. 2002 yılından bu yana AK Parti’nin hizmet yarışında önemli çalışmalar yaptığını vurgulayan Ergin, bu kapsamda Reyhanlı ilçesinde devlet hastanesi ve adalet sarayı yaparak hizmete açtıklarını, hükümet konağının da yakın zamanda açılışının yapılacağını söyledi. Hatay’ın 50 yıldır beklediği, canına can katacak Reyhanlı Barajı’nın ihalesinin de yapıldığına değinen Ergin, Amik Ovası için önemli olan bu tesisin, Reyhanlı başta olmak üzere kente ve ülkeye hayırlı olması dileğinde bulundu.
 
 
 
 
 
 
Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de kentteki nüfusun yüzde 30’unun tarım sektöründe çalıştığını belirterek, kentteki arazilerin daha önce yüzde 16’sının sulanabildiğini, yapılan çalışmayla bu oranın yüzde 20’ye çıkarıldığını ifade etti. Lekesiz, barajların faaliyete geçmesiyle sulanabilen tarım arazisi oranının yüzde 75’e ulaşacağını sözlerine ekledi. 11 Bin Kişiye ıstihdam OluşacakDSı Genel Müdürü Akif özkaldı da Reyhanlı Barajı’nın hizmete girmesiyle 11 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını belirterek, temeli atılan tesislerle ilgili katılımcılara bilgi verdi. Bakanlar Eroğlu ve Ergin, daha sonra 19 Mayıs 2016’da bitirilmesi planlanan Reyhanlı Barajı’nın, daha kısa sürede tamamlanması için müteahhit firma yetkilileriyle görüşüp tarihi 15 Mayıs 2015’e çektirerek, firma yetkilileri ile sözleşme imzaladı.
 
 
 
 
 
 
Konuşmaların ardından Eroğlu ve Ergin ile beraberindekiler, ”Amik-Afrin Projesi Reyhanlı Barajı, ıskenderun ıçme Suyu ısale Hattı, ıskenderun ıçme Suyu Arıtma Tesisi, Erzin Deresi ve Yankolları Islahı, Arsuz Konacık Köyü Karaçay Islahı” tesislerinin temel atma törenini gerçekleştirdi.
 
 
 
 
 
 
 
Törene, AK Parti Hatay milletvekilleri Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu ve Mehmet öntürk, Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz