Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

ıller Bankası’ndan ilçelere arıtma…

11 Haziran 2009 Perşembe, 11:24
ıller Bankası’ndan ilçelere arıtma…

Daha temiz ve daha yaşanılır bir çevre için harekete geçen ıller Bankası Belde Belediyelerine kendi arıtma tesislerini kurmaları için yüzde 75’i hibe yüzde 25’i ise kredili ödenek sağlıyor. AB’ye uyum süreci çerçevesinde geliştirilen proje kapsamında aynı bölgede mevcut Belediyeler isterlerse bir araya gelerek Arıtma Kolektörünü ortak yapabilecekler.
 
AB’ye uyum süreci kapsamında söz konusu çalışmayı 2013 yılına kadar yapmayı taahhüt eden Belediyeler, ıller Bankasının yüzde 75’i hibe geri kalan yüzde 25’lik dilimin kredilendirilmesine sıcak bakıyorlar. Belediyelerin Haziran dönemi meclis toplantılarında söz konusu teklifi değerlendirerek ıller Bankasına cevap vermeleri gerekiyor. TUTAR KARMAşASI özellikle Belde Belediyeleri ıller Bankasının söz konusu teklifine sıcak bakıyorlar.
 
Ancak yüzde 75’lik hibe diliminden geriye kalan yüzde 25’lik kredilendirilecek bölümün ne kadar olacağını bilmedikleri için tedirginlik yaşıyor. Rakamın Belde Belediyelerinin altından çıkamayacağı tutarda yüksek olması halinde belde içi hizmetlerin aksayacağını düşünen yönetimler, bu konuda daha net ve açık bir açıklama bekliyor.
 
Bir yandan tutar karmaşası yaşayan Belediye yönetimleri öte yandan ise söz konusu çalışmayı en geç 2013 yılına kadar yapma zorunluluğu bulunduğunu unutmuyorlar. ıller Bankasının söz konusu ödeme planına uymayan veya uymak istemeyen Belediyeler sonuç olarak bu çalışmayı kendi bütçelerinden yapmak zorundalar.
 
 BELEDıYELERıN BüYüK BöLüMü KANALıZASYONUNU ASı’YE AKITIYOR
 
Hâlihazır sistemde merkez ilçe Antakya’ya bağlı birçok Belde Belediyesi, Antakya Belediyesi dâhil olmak üzere kanalizasyon atığını Asi Nehrine veya Belediyenin yakınlarından geçen derelere akıtıyor. çevre kirliliğine neden olan bu ciddi durumun giderilmesi ve çevrenin temiz tutulması ise söz konusu projenin yaşam bulmasında yatıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz