Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

ılk Yurtdışı Sergileri Olacak…

06 Şubat 2010 Cumartesi, 09:44
ılk Yurtdışı Sergileri Olacak…

“Yakma resim” Sanatçıları Zeynep ve Naim Gülbol çifti, 9-14 şubatta Hollanda’ nın Lahey kentinde düzenlenecek Türk Festivali’ nde eserlerini sergileyecek.
 
Zeynep Gülbol (45), eşi Naim Gülbol (53) ile ilk kişisel resim sergisinde tanıştığını, evlendikten sonra birlikte 28 kişisel sergi açtıklarını, ilk kez yurt dışında sergiye katılacaklarını söyledi. Yakma resim sanatını çocukları Ahmet ve Deniz ile ailece yaptıklarını ifade eden Zeynep Gülbol, şöyle konuştu: “Hollanda’ da faaliyet gösteren Lahey Türkiyeliler Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Hüseyin şahin, Antakya’ lıdır. Tesadüfen Antakya’ ya izine geldiğinde bizim bir sergimizi ziyaret etmiş ve çok etkilenmişti. Bu nedenle bizi 9-14 şubat’ ta Türkiye Büyükelçiliğinde, desteklediği Türk Festivali’ ne davet etti. 6 ay gibi kısa sürede aralarında Atatürk portreleri, Meryem Ana ve Hazreti ısa’ nın da bulunduğu Antakya evi, Antakya Roma Köprüsü, Saint Pierre Mağara Kilisesi, Antakya sokakları, Antakya’ da unutulan meslekler, gelenekler ve yöresel yemek ile kıyafetleri simgeleyen 40 adet yakma resim hazırladık. Antakya ağırlıklı resimlerimizle kentimizin gönüllü elçiliğini yapacağız.”
 
Gülbol, ayrıca Hollanda’ da yakma resmin yapılışını eşiyle uygulamalı göstereceklerini belirterek, “Sergilenecek resimlerin yanı sıra Hollanda Kraliyet Ailesi’ ne, Kraliçe Beatrix, Prens Willem Alexander, eşi Prenses Maxima, küçük prensesler Amalia, Alexia ve Ariana’nın bulunduğu yakma resmi armağan edeceğiz” dedi.
 
Bu sanata ilgi duyan her yaş grubuna kurs verdiklerini belirten Gülbol, “Yakma resimde 40×60 boyutunda portre 3-4 günde, 70×90 ebadında tablolar 20-30 günde tamamlanıyor” dedi. Yakma resim sanatında büyük sabır ve özveri gerektiğini, boya kullanmadıklarını söyleyen Gülbol, şunları kaydetti: “Portrenin dışındaki resimleri genellikle köy yaşantısı, hayvanlar alemi, tarih ve doğal güzellikler gibi özelliği bulunan konulardan belirliyoruz. Dünya müzelerinde sergilenen kataloglardan da yararlanıyoruz. Resmi öncelikle kurşun kalemle düz bir ahşap üzerine çiziyoruz. Daha sonra dekorasyon havyasıyla çizdiğimiz yerleri yakıyoruz. Havyayla sarı, kahverengi, beyaz ve siyah renkler veriyoruz. Başka alet ve boya kullanmıyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz