Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Değerler Bir Bir Ayağa Kaldırılıyor

14 Ağustos 2014 Perşembe, 18:31
stsimon_asyagazetesi

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği birbirinden değerli tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olan ilimizde, bu değerlerin yeniden ayağa kaldırılması yönündeki çalışmalar titizlikle devam ediyor.

Bu kapsamda Defne ilçemize bağlı Aknehir Beldesi yakınlarında, 479 m yüksekliğinde bir tepe üzerinde kurulu bulunan ve yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan St. Simon Manastırı bir yıllık çalışmanın ardından yeniden ayağa kaldırıldı.

M.S. 6. yüzyılda yapılan ve Antakyalı St.Simon’un bir sütun üzerinde 45 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmış olan, yapılış hikayesi ve mimari özelliğiyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken tarihi değerimizin restore edilerek ve çevre düzenlemesi yapılarak yeniden ayağa kaldırılması, şüphesiz ilimiz turizmine de önemli oranda katkı sağlayacak.

10 Eylül 2013’de başlayan restorasyon çalışmaları kapsamında; yaklaşık 23.000 m² alanda bitki ve fundalık temizliği yapıldı, Manastır alanının çevresi 750 metre uzunluğunda sarmaşık sarılı tel çit ile çevrilerek alan koruma altına alındı, alanda bulunan taşların envanter çalışmalarında kullanılmak amacıyla 468 m² alana sahip çelik yapılı üst örtü yapıldı.

Çalışmalar kapsamında ayrıca; 100 m²’lik alan içinde danışma, güvenlik odası, büfe ve WC’lerin bulunduğu karşılama ünitesi yapılacak, yaklaşık 300 m² alanda doğal taş kaplama ile toplanma alanı ve otopark düzenlenecek, alanın batı cephesinde 60 m²’lik bir seyir terası yapılacak, alanın çevresinde yaklaşık 600 m uzunluğunda drenaj borusu döşenecek, mevcut korunmuş duvarların üstlerinde koruma amaçlı harpuşta yapılacak ve taş yüzeylerinde temizlik yapılacak, uygun görülen noktalarda 5 adet bilgilendirme panosu yerleştirilecek, 900 m uzunluğunda ahşap yürüyüş yolu yapılacak, çeşitli nedenlerle mevcut yerlerinden düşen taşlar belirlenip, temizliği yapıldıktan sonra yapının belirli yerlerinde tamamlama yapılacak, alanda bilimsel kazı çalışmaları yapılarak alanın mimarisi ve zemin kaplamaları ortaya çıkarılacak.

Tüm bu çalışmaların tamamlanmasının ardından St. Simeon Manastırı 01 Eylül 2014 tarihinde yerli ve yabancı konukların ziyaretine açılacak.

Konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, ilimizin sahip olduğu kültürel değerlerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının en başta tarihe karşı bir sorumluluk olduğunu vurgulayarak, bu bilinçten hareketle tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkıldığını, yılların yorgunluğu ile adeta dizlerinin üzerine çökmüş olan kültürel değerlerimizin restore edilerek yeniden ayağa kaldırıldığını kaydetti.

Lekesiz, ilimizin önemli tarihi değerlerinden biri olan St. Simone Manastırı’nın restorasyonu ve çevre düzenlemesinin ardından yepyeni bir çehreye kavuşacağını da ifade ederek, Manastırın yeni hali ile ilimizin turizmine büyük oranda katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz