İlimizde ODTÜ kampüsleri tanıtıldı…

01 Nisan 2015 Çarşamba, 10:22

Ortadoğu Teknik Üniversite’sinin Ankara, Kuzey Kıbrıs ile Mersin-Erdemli Kampüslerinin tanıtımı, ilimizde gerçekleşen bir toplantı ile yapıldı.

 

Toplantıya katılmak üzere, Prof. Dr. Turgut Tümer ile Doç. Dr. Barış Sürücü Hatay’a geldi ve okullar ile dershanelerde görevli rehber öğretmenlere yönelik “Aile Koçluğu” seminerlerini verdikten sonra, dün basınla bir araya geldi.

58 yıldır Ankara Kampüsü’nden 114.000’in üzerinde, 10 yıldır da KKTC’de 2428  mezun verdiklerini söyleyen  ODTÜ  KKTC Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, KKTC’deki Kampüsün ODTÜ için yeni bir iddia ve prestij projesi olduğunu anlattı.

Savon Otel’de basın mensuplarını kahvaltılı ortamda ağırlayan ODTÜ Heyeti adına, ODTÜ KKTC Projesi’nin, T.C. ile K.K.T.C. hükümetlerinin ortak geliştirdikleri bir Proje olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tümer, özel statü ile bir devlet üniversitesi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kampüsü temel prensibinin, ana kampüs ile aynı anlayış ve değerlendirme standartları ile eğitimli olduğunu söyledi.

Akademik ve idari bakından ODTÜ Ankara Kampüsü’ne bağlı olan KKTC Kampüsü’nün Üniversite adayları için bir fırsat olduğunu anlatan Prof. Dr. Turgut Tümer, gerek profesyonel iş yaşamında, gerekse de akademik alanda son derece başarılı mezunları ile gurur duyduğunu bildirdi.

Ankara Kampüsü’nde 39, Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde 12 olmak üzere, Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde, 2014–2015 Akademik Yılı’nda 51 Hataylı öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, Hatay’dan daha fazla öğrenci beklediklerini söyledi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün Hatay’a yakınlığı, her gün uçuş imkanı bulunması ve sahip olduğu uluslararası standartlardaki eğitim kalitesi ile Hataylı Üniversite Adayları için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turgut Tümer, bundan önceki 3 yılda olduğu gibi, 2015–2016 Akademik Yılı’nda da T.C. kontenjanlarının tümünün burslu olacağını hatırlatarak, YÖK’ün onaylaması durumunda, bu yıl yüzde 75 burs imkanının da uygulamaya konulacağını söyledi.

ODTÜ’nün, dünya üniversiteleri sıralamasında her yıl birçok üniversiteyi geride bırakarak ön sıralara yükseldiğini söyleyen ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Barış Sürücü de, konuşmasında şu bilgileri verdi:

“İngiliz Times Higher Education tarafından oluşturulan ve ‘BRICS ve Ekonomisi Yükselen Ülkeler 2015’ listesinde, ODTÜ, 100 üniversite arasında en iyi 3. Üniversite seçildi. Yaptığımız çalışmalara göre, bilgi alabildiğimiz mezunlarımızın üçte biri henüz mezun olmadan, yarısı mezuniyetlerinin ardından 1 ay içinde, yüzde 79’u 3 aya kadar, tamamına yakını ise 1 yıl içinde iş buluyor.”

Rektör Danışmanı Doç. Dr. SÜRÜCÜ, ODTÜ ile ilgili İLK’leri de şöyle sıraladı:

—İlk yüzde 100 İngilizce Eğitim veren Üniversite,

—Türkiye’nin ilk Kampüs Üniversitesi,

—İlk Uluslararası Akreditasyon,

—İlk ve en büyük Teknokent,

—İlk Internet bağlantısı,

—İlk kablosuz Internet uygulaması,

—İlk insansız hava aracı,

—İlk Türk yapımı Roket,

—Bir Türk Üniversitesi tarafından kurulan ilk yurtdışı kampüsü.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz