Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

ılginç Cezalar…

21 Mayıs 2011 Cumartesi, 10:00
ılginç Cezalar…

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sefa Mermerci, bugün itibarıyla, cezaevlerindeki tutuklu sayısından fazla, şüpheli sanık ve hükümlünün, Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında takibini yaptıklarını söyledi.
 
 
Sefa Mermerci, ”Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Yetişkin Müdahale Programları Semineri” kapsamında geldiği Hatay’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2005 yılından bu yana yürütülen denetimli serbestlik uygulamasının 135 merkezde başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.
 
 
Denetimli serbestlik sisteminin kurulmasından bu yana 391 bin 402 şüpheli, sanık ve hükümlünün takip, denetim ve iyileştirilmesine yönelik faaliyet yürütüldüğünü ifade eden Mermerci, şöyle devam etti:
 
 
 
”Bugün itibarıyla 86 bin 402 şüpheli sanık ve hükümlünün takibini yapıyoruz. önemli bir teşkilat haline geldik. Sistemle, hükümlülerin ceza infaz kurumuna alınmadan toplum içerisinde denetim ve gözetiminin sağlanıyor. Suç mağdurlarının, eski hükümlülerin karşılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olunuyor.
 
 
 
Koşullu salıverilen hükümlülerin denetiminin yapılarak toplum hayatına alışmalarına yardımcı olunmaya çalışılıyor. Uygulama kapsamında suç işleyen hükümlülere, işlediği suça göre bir takım cezalar veriliyor. Bu cezalar okullarda temizlik ve boya yapmanın yanı sıra kamu kurumunda çalışma şeklinde olabiliyor.
 
 
 
Ayrıca bazen hakimlerimiz işlenen suça göre ilginç cezalar verebiliyor. örneğin eşini dövene ‘eşimi dövdüm, özür dilerim, bir daha yapmayacağım’ gibi ifadelerin yer aldığı el ilanı dağıtmanın yanı sıra, kitap okuma gibi cezalar verilebiliyor. Hükümlünün kitap okuyup okumadığını anlamak için de denetimli serbestlik elamanlarımıza özetini sunuyor ya da anlatıyor. Bu şekilde takip yapılarak suç işleyenlere caydırıcı cezalar veriliyor.”
 
 
 
Stadyum ve kahvehaneye girmeme gibi cezaların da bulunduğunu belirten Mermerci, uygulamayla ilgili ailelerden aldıkları teşekkür mektuplarının, programlara katılan ve topluma geri kazandırılan hükümlülerin beyanlarının, hakim ve savcılardan aldıkları geri bildirimlerin sistemin başarıyla yürütüldüğünün bir göstergesi olduğunu söyledi.
 
 Mermerci, ülkede mükerrer suçluluğun çok fazla olduğunu, bunu önlemek için de eğitim çalışmalarına büyük önem verildiğini, bu şekilde suçun bir daha işlenmesine engel olunmaya çalışıldığını kaydetti.
 
 
CEZAEVLERıNıN DURUMU
 
 
şuan Türkiye genelinde 370 cezaevinin bulunduğunu ifade eden Mermerci, ”16 Mayıs tarihi itibarıyla buralarda, 70 bin 267’si hükümlü olmak üzere toplam 124 bin 214 kişi kalıyor. Cezaevinde doluluk oranı çok yüksek düzeyde” dedi.
 
Mermerci, yeni cezaevlerinin yapımıyla ilgili projelerinin devam ettiğini kaydetti. Tutuklu ve hükümlülerin cezaevlerinden farklı birer birey olarak çıkması için kurslarla onlara sertifika vermeye çalıştıklarını vurgulayan Mermerci, ayrıca psikolog ve sosyal çalıştırıcının gözetiminde cezaevinde kalanların sorunlarıyla da yakından ilgilenildiğini belirtti.
 
 
Açık cezaevlerinde de yaklaşık 14 bin kişinin bulunduğunu belirten Mermerci, bunların 2 bin 500’ünün sigortalı olduğunu kaydetti. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz