Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

ıl Stratejik Planı Kitabı Hazırlandı…

14 Temmuz 2011 Perşembe, 09:58
ıl Stratejik Planı Kitabı Hazırlandı…

Valilik tarafından hazırlanan 2011-2015 dönemi  ‘Hatay ıl Stratejik Planı’ kitabı, ilin günübirlik doğrular yerine uzun vadeli toplumsal ve akademik doğrularla yönetilmesi anlamında önemli bir yol haritası olacak.
 
 
Valilik koordinatörlüğünde organize edilen plan çalışmalarına; tüm resmi kurum ve kuruluşların yöneticileri, tüm ilçe kaymakamları, belediye başkanları, üniversite Rektörlüğü ve akademik dünyanın temsilcileri, muhtarlar, öğretmenler, din adamları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımları sağlandı. Katılımcılar ile kurumsal yapı (SWOT) analizleri yapılarak, Hatay ilinin güçlü ve zayıf yönleri, fırsat ve tehditleri belirlendi.
 
 
‘Türkiye’nin Dünyaya Açılan Marka kenti’  (TüDAMKENT) sloganı ile öne çıkan Hatay ıli Stratejik Planı, ilin orta vadeli (5 yıllık) stratejik amaç, hedef, faaliyet ve projelerinin belirlenmesine, bütçelerin söz konusu unsurlara bağlı olarak programlara dönüştürülmesine yönelik olarak hazırlandı.
 
 
 
Yapılan Stratejik Plan ile; öncelik arz eden alanların belirlenmesi, Kamu kurum ve kuruluşlarının en etkin ve verimli şekilde çalışmasının sağlanması ve kamuda planlarla hareket etme kültürünün yaygınlaştırılması, Mevcut kaynakların en etkin şekilde kullanılmasının sağlanması, ılin dahil olduğu bölge içerisindeki diğer illerle olan gelişmişlik farkının azaltılması, Kamu ve özel sektör işbirliği ile rekabet düzeyinin yükselmesinin sağlanması, ıldeki temel sorunları tespit ederek ilin sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmayı sağlayacak yol haritasının belirlenmesi amaçlandı.
 
 
 
ıl vizyonunda, kültür, turizm ve tarımın yanı sıra, demir-çelik, enerji gibi kuvvetli alanları ile sanayi ön plana çıktı. 
 
 
 
Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede;  planın, ilimizin gelişmesine güç katacağına, kültür ve turizm, tarım ve sanayideki markalarını oluşturma çabasına katma değeri yüksek faydalar sağlayacağına inandığını ifade ederek, “Amacımız, planın başarı ile uygulanabilmesi için tüm yöneticiler, kuruluşlar ve Hataylılar ile birlikte güçlü bir Hatay vizyonu doğrultusunda yürüyebilmektir.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz