Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

ıl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı…

19 Ocak 2011 Çarşamba, 10:29
ıl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı…

2011 yılının ilk ıl Koordinasyon Kurulu toplantısı dün Hatay ıl özel ıdaresi çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.Toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Vali Yardımcıları, Belediye Başkanları, Bölge Müdürleri, Daire Müdürleri ve yatırımcı kuruluşların temsilcileri ile basın mensupları katıldı.
 
LEKESıZ:1970 YILINDA YAPILAN YOLLAR ıHTıYACA CEVAP VEREMıYOR
 
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, ıl Koordinasyon Kurulu ilk toplantısında önemli tespitlerde bulundu. ılimizdeki birçok yolun 1950–1960–1970 yılları arasında yapıldığını dile getiren Vali Lekesiz, “Hatay’da yapılan en yeni karayolu 1970 tarihli, o tarihten günümüze kadar gerek araç sayısındaki artış, gerekse nüfus oranının artması yolların mevcut şekliyle vatandaşa cevap veremez hale geldiğini gösteriyor.
 
Zaten ilimizde motorlu araç sayısına bakıldığında Türkiye’deki birçok ilden daha fazla araç sayısına, kişi başına düşen araç sayısının yüksekliği karşımıza çıkıyor. Bunun yanında sosyal hareketlilik, ekonomik hareketlilik artık 1970 yılında yapılan yolların ihtiyaca cevap veremediğini görüyoruz.” diye konuştu.
 
Hatay’ın her iki sınır kapısından 2010 yılı içerisinden 2,5 milyonun üzerinde giriş çıkış yapıldığını belirten Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “ılimizdeki ana arterlerin, damarların açılması gerekiyor. Açılmalı ki, ihtiyaca cevap verebilsin” şeklinde konuştu.
 
 
Yapımı devam eden karayollarının bazı bölümlerinde kamulaştırma sorunu yaşandığına dikkat çeken Vali Lekesiz, “Kamulaştırma sorunu nedeniyle birçok karayolunun tarihinde bitirilerek tam anlamıyla trafiğe açılamamakta ya da uzun süre kamu davasının bitmesi beklenmektedir. Buradan tüm ilçe kaymakamlarına ve belediye başkanlarına seslenmek istiyorum; vatandaşı mağdur etmeyeyim derken, kamu hizmetini aksatmayın.
Kamu hizmeti bir zenginlik aracı olmamalı. Bu anlamda sizlere büyük görevler düşmekte. Vatandaşlarla kamulaştırma konusunda uzlaşı içerisinde olun ve sorunu çözün.” dedi.Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 2010 yılı ödeneğinde aslan payının ulaştırma sektöründe olduğunu ifade etti. ıkinci sırada DSı, üçüncü sırada ise Karayollarının bulunduğu belirtildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz