Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

ıkinci Radar Üssü Gerekli mi…

18 Eylül 2013 Çarşamba, 09:19
ıkinci Radar Üssü Gerekli mi…

CHP Hatay Milletvekili Av. Refik Eryılmaz, Kel Dağına kurulan Radar üssünü Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıyarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdi.
 
Eryılmaz önergesinde,  “Son süreçte Suriye sınırına sıfır noktasında Kel Dağı’na Hatay ıl Genel Meclisinin kararıyla Radar üssü kurma izni verilmiştir. öte yandan Radar üssü’nde ABD askerlerinin bulunduğu yönünde kamuoyunda ciddi iddialar bulunmaktadır. Tarafımdan yapılan araştırmalarda bu iddialar yetkililer tarafından yalanlanmadığı gibi kamuoyunu tatmin edici bir cevapta verilmemiştir. Bu radar 2005 yılında kurulan ve finansmanı NATO tarafından sağlanan Kisecik Radarından sonra, Türkiye-Suriye sınırına kurulan ikinci radar olacaktır. Türkiye sınırında hareketliliğin arttığı, çok sayıda asker sevkiyatının yapıldığı, Suriye’ye müdahalenin uluslararası bir boyutta tartışıldığı bir dönemde ülkemizde ikinci radar üssü kurulmasının gerekçelerinin kamuoyunda açıklığa kavuşması bir zorunluluk haline gelmiştir” diyerek aşağıdaki soruların yanıtlarını Başbakan Erdoğan’dan yazılı olarak talep etti.
 
Milletvekili Eryılmaz’ın Başbakan Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:
 
“-Radar üssü kim tarafından inşa edilmektedir? Hangi amaca hizmet edecektir?
 
-ınşa edilen üs ABD’ye mi, NATO’ya mı aittir?
 
-Radar üssü kimin denetiminde ve kontrolünde olacaktır?
 
-Radar üssünde Türk yetkililerinin herhangi bir yetkisi veya inisiyatifi olacak mıdır?
 
-şu anda Radar üssünde yabancı asker bulunuyor mu? Bulunuyorsa hangi ülkenin vatandaşı ve kaç kişidir? Hangi mevzuata veya yetkiye istinaden bu personeller üsse konuşlandırılmıştır? 

-Bu üs’te yabancı (ABD) askerin bulunduğu yönünde kamuoyunda ciddi iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar bölgede mevcut görevliler tarafından yalanlanmamıştır. Eğer iddia edildiği gibi üs’te yabancı asker varsa ya da üs ABD veya NATO’nun denetiminde ise bunun için hükümetin meclisten izin alması gerekmiyor mu? Böyle bir iznin alınmaması Anayasal suç oluşturmuyor mu?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz