Son Dakika
22 Eylül 2018 Cumartesi

ıhracat Rakamlarının Arttırılması Gerek

10 Ağustos 2011 Çarşamba, 11:08
ıhracat Rakamlarının Arttırılması Gerek

Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, sanayideki büyümenin sürdürülebilmesi için ihracat rakamlarının daha da arttırılması gerektiğini belirtti. 
 
Kuseyri, yaptığı açıklamada, Türkiye’de sanayi üretiminin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artmasının olumlu bir gelişme olduğu söyledi. 
 
Dünyanın kriz yaşadığı bir dönemde Türkiye’de sanayinin büyümesinin ülke adına çok güzel olduğunu ifade eden Kuseyri, ”Büyümenin sürdürülebilmesi için ihracat rakamlarının daha da arttırılması gerek. Avrupa ülkeleri krizle uğraşırken ülkemizdeki büyüme rakamları bizi sevindiriyor. Yatırımcıları daha da umutlandırıyor” ifadelerini kullandı. 
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin de, sanayideki büyümenin sürdürülebilir olması gerektiğini kaydetti. 
 
Avrupa’da krizin devam ettiğini vurgulayan çinçin, Türkiye’de büyümenin devamı için istihdam üzerindeki yüklerin azaltılmasının önemli olduğunu söyledi. 
 
Hatay Sanayici ve ış Adamları Derneği (HASıAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz ise, ülkenin temel büyüme göstergelerinden sanayideki üretimin 19 aydır kesintisiz büyümeye devam edebilmesinin çok önemli bir işaret olduğunu kaydetti. 
 
Türkiye’nin yılın birinci çeyreğinde yüzde 11 gibi rekor bir büyüme gösterdiğini anmısatan Nalçabasmaz, şöyle devam etti: 
 
”ikinci çeyrekte de bölgemizde en fazla büyüyen ülke olacağımıza inanıyorum. HASıAD olarak doğru öngörülerimizle mobilya sektörüne eğitimli ara eleman yetiştiriyoruz. Antakya’da mobilya sektöründe küçük sanayi sitesinde sıkışıp kalan imalatçıların orta ölçekli Mobilya ıhtisas Sanayi Sitesine geçmelerinin büyüyen sektörden yeterli pay alabilmelerinin önemli kriteri olarak kabul ediyoruz.” 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz