Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

ıddialar Büyük! Bu Kıyak Kime?…

09 Şubat 2010 Salı, 10:25
ıddialar Büyük! Bu Kıyak Kime?…

Antakya ıskenderun karayolu, çevre yolu kavşağında inşaatına devam edilen alt geçit projesi farklı yorumlara neden oluyor. Antakya-ıskenderun karayolunun Honda plaza kavşağındaki üst geçidin alt geçide dönüştürülmesine ilişkin çelişkiler bir türlü ortadan kaldırılamadı. Karayollarının açıklamasının tatmin edici olmadığını savunan teknik adamlar, yaptıkları incelemede öne sürülen nedenlerin hiçbirini göremediklerini açıkça dile getirdiler.
Kimi çevreler söz konusu projenin aslında üst geçit olarak tasarlandığı ve öyle projelendirildiği ancak daha sonra bu düşünceden vazgeçerek, üst geçit olarak çizilen ve onaylanan projenin alt geçit olarak değiştirildiğini savundular. Bu değişikliğin neden yapıldığına anlam verilemediğini dile getiren vatandaşlar, alt geçidin yapıldığı söz konusu alanın su taşkın alanı olduğunu hatırlattılar. Kimi çevrelerin bulunduğu bir iddia ise yutulacak cinsten değil.
 
ıddia sahipleri Alt Geçit civarında bir otel inşaatının yapılacağını ve daha önce üst geçit olarak çizilen projenin önümüzdeki günlerde otel inşaatının tamamlanması ardından cephesini kapatmaması için alt geçit olarak değiştirildiğini söylediler. ılk projenin mutlaka kamuoyuna gösterilerek, neden alt geçide karar verildiğinin açıklanmasını isteyen vatandaşlar, “Burası bildiğimiz kadarıyla, ilk projelendirmede üst geçit olarak tasarlanmıştı. şimdi, üst geçit olarak tasarlanan projenin ortaya konulması ve neden alt geçit için bunun dönüştürüldüğünün gerçeğinin açıklanması gerekir. Mevcut duruma bakıldığında, istimlâk gerektirecek veya yüksek binaları etkileyecek bir durum gözükmüyor. Burada, apaçık birilerinin kaydırıldığı gerçeği bulunuyor. Eğer ilk proje kamuoyuna açıklanır ve nerenin istimlâk edilmesi gerektiği veya hangi binanın etkilendiği açıklanırsa belki haklılıklar ortaya çıkar. Ama mevcut duruma göre herhangi bir istimlâk veya binanın olumsuz etkilendiği görülmüyor’ görüşünü savundular.
 
 
üST GEçıTTı, NEDEN ALT GEçıT OLDU? Bu konuda Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’ in geçtiğimiz günlerde sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda alt geçidin su taşkın alanı içinde bulunduğunun kendisine hatırlatılması üzerine, Alt geçide sürekli çalışacak bir motopomp konacağını ve elektrik kesintilerine karşı da motopompun jeneratörle takviye edileceğini söylediği ifade edildi. Konuya ilişkin görüş bildiren vatandaşlar ise, söz konusu projenin daha önce üst geçit olarak tasarlanıp tasarlanmadığını, tasarlandıysa daha sonra bu düşünceden vazgeçilerek neden alt geçit olarak değiştirildiğini merak ettiklerini söylediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz