Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

ıçme Suyu ıddiaları Doğrumu…

25 Eylül 2013 Çarşamba, 11:14
ıçme Suyu ıddiaları Doğrumu…

Antakya’da geçtiğimiz Cuma akşamı özellikle şehrin doğu yakasında oturan ailelerin çocukları mide bulantısı, kusma ve karın ağrısından hastanelere kaldırıldı. Antakya’nın doğu yakasındaki aileler tarafından hastanelere taşınan çocuklara anında serum takılırken hastanelerde yer kalmaması nedeniyle serum takılan bazı çocukların evlerine gönderilerek tedavilerine evlerinde devam edildiği gözlendi.

Yetkililer olayın ya gıda maddesinden ya da içme suyundan kaynaklanabileceğini tahmin ederken, alınan numunelerin tahlil edildikten sonra hastalığın neden kaynaklandığının saptanabileceğini dile getirdiler.

çocuklar özellikle karın ağrısı sonrası kusmalar nedeniyle mahalleye en yakın hastaneler olan Antakya Doğumevi ve özel Mozaik Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındılar. Hastane yetkilileri konu hakkında açıklama yapmazken ıl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de bilgi vermedi. Neticenin yapılacak tahliller sonucu açıklanacağı kaydedildi. Antakya’da son günlerde yaşanan zehirlenmelerin içme suyundan dolayı olduğu iddia edildi. Bazı kesimler; çocukların ishal vakalarına yakalanmalarını, içme suyunun yeterince klorlanmamasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Yetkililer, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün şehrin belirli mahallerindeki içme suyu şebekesinden numuneler alarak tahliller yaptığını kaydederken, ‘Alınan numunelerin tahlilinden sonra, elektrik kesintilerinin artmasından dolayı yeteri kadar klorlama yapılamamış olmasından bu vakaların meydana gelmiş olabileceğini ifade ettiler.’ Son zamanlarda elektriklerin sık sık kesildiğine işaret eden vatandaşlar bu nedenle şehir su şebekesinde klorlama eksikliği yaşanıp yaşanmadığı noktasında en yetkili ağızdan belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından açıklama yapılmasını bekliyorlar.

LAğIM SUYU KARIşTIğI ıDDıALARI GERçEK DIşI

Bu arada ishal vakalarının içme suyuna lağım sularının karışmasından dolayı arttığı yönündeki iddialara Antakya Belediyesi’nden yalanlama geldi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada,  son günlerde halk arasında dolaşan rivayetlere göre şehir içme suyu şebekesine kanalizasyon suyu karıştığı ve bu yüzden özellikle çocukların bu durumdan etkilendiği, hastanelerin bu sebeple dolup taştığı yönündeki iddiaların asılsız olduğu ifade edildi.

Antakya Belediyesi açıklamasında,  Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne aldırdığı su numunelerinin tahlillerini yaptırmak koşuluyla içme suyunun “Temiz ve ıçilebilir” olduğunu resmen ispat ettiği kaydedilirken,  ilgili resmi kurumlar tarafından açıklama yapılmadıkça bu tür dedikodu ve rivayetlere inanılmaması gerektiği, konuyla ilgili şüphesi bulunanların ilgili devlet kurumlarına telefonla veya şahsen başvurarak bilgi almaları gerektiği ifade edildi.

Antakya Belediyesi’nin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden almış olduğu raporda, şehir şebekesi içme suyunun temiz ve uygun olduğuna vurgu yapıldı.

DüN GüNBOYU ıçMESUYU BEMBEYAZ AKTI

öte yandan, ishal vakalarının artması üzerine Antakya Belediyesi içme suyunu klorlamasından dolayı önceki gün boyu çeşmelerden suyun bembeyaz aktığı görüldü.

çeşmelerin açılmasıyla birlikte suyun bembeyaz akmasından dolayı vatandaşların, suyu dinlendirdikten sonra veya kaynatıp soğuttuktan sonra içtikleri öğrenildi.

Bu arada ishal şikâyetleri 19-20 Eylül tarihleri arasında artarak hastaneler zehirlenme vakalarıyla dolarken, Antakya Belediyesi’nin 9-12 Eylül 2013 tarihli analiz raporlarını basına dağıttığı ortaya çıktı. Antakya’da içme suyundan kaynaklandığı iddia edilen ishal vakalarının artması sonrasında Antakya Belediyesi’nin basına dağıttığı analiz raporlarının 9-12 Eylül 2013 tarihli olması vatandaşları tatmin etmedi.
ıshal vakalarının meydana gelmesinden sonra; 10 gün önceki Halk sağlığı laboratuarının analiz raporlarını Antakya Belediyesi’nin dağıtmasına tepki gösteren vatandaşlar, belediyeden güncel tarihli bir raporu kamuoyuyla paylaşmasını istediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz