Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Hükümet üreticiyi destekliyor…

07 Şubat 2013 Perşembe, 13:34
Hükümet üreticiyi destekliyor…

MHP Hatay Milletvekili şefik çıRKıN, Bakanlar Kurulu’nun 7 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “2012 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere ılişkin Karar” ile tarımda verimliliğin resmen cezalandırıldığını, ileri sürerek, hükümetin, pamuk, ayçiçeği, buğday, mısır gibi ürünlerde cami avlusunda kalan bir kararla, TUıK’in il bazında değerlendirdiği ortalama verimi dikkate alarak üreticiyi desteklemeye karar verdiğini söyledi. 
 
“Hükümetin yıllardır çiftçiye bakışı ve izlediği tarım politikası ortadadır. Bu yetmezmiş gibi, Bakanlar Kurulu Kararı olmasına rağmen, TUıK’in verimlilik değerlendirmesine göre dikkate alacağı üretim rakamlarına göre destekleme sahipsiz kalmıştır. Ne Tarım Bakanı bu garabetin arkasında durabilmiş, ne de Bakan Yardımcısı kendisine ziyarete gelen çiftçilere bu kararın gerekçesini açıklayabilmiştir.” şeklinde görüş bildiren MHP Hatay Milletvekili şefik çıRKıN, “çünkü ortada açıklanabilecek, arkasında durulabilecek bir destekleme politikası yoktur. Yıllardır canını dişine takarak, büyük çabalar göstererek tarımda verimi yakalayan çiftçi, ‘desteklenmeye ihtiyacı yoktur’ düşüncesiyle olsa gerek, emeğinin karşılığında cezalandırılmaya tabii tutulmuştur. 
 
TUıK’in açıkladığı il bazında ortalama verim rakamları, bugün modern tarımla, 57. Hükümet döneminde başlatılan, bugün de devam ettirilen tohumculuk yaklaşımıyla alınan verim rakamlarından uzaktır. TUıK’in açıkladığı rakamlar, olsa olsa karasaban döneminden kalan üretim rakamlarıdır. Bu nedenle desteklemede TUıK rakamların kabul edilmesi, çiftçinin “destek” palavrasıyla uyutulması ve cezalandırılmasıdır. çiftçiye daha fazla ürün alabilmesi için teşvik etmek yerine, Sayın Başbakanın söylediği gibi, ‘Ananı da al git’ demenin kibarcasıdır.” dedi.
 
Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’in, 16 Ocak 2013 tarihinde TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda, TUıK’in rakamlarını dikkate almayacağını söylemesine de değinen MHP Hatay Milletvekili şefik çıRKıN, Sayın Bakanın, Bakanlar Kurulu Kararına rağmen, Komisyon tutanaklarına yansıyan ve TUıK’in verilerini dikkate almayacağı konusunda yaptığı açıklama, aynen şöyle:
 
 
“ADNAN şEFıK çıRKıN (Hatay) – Bu rakamlar geçerli değil diyebilir miyiz? 
BAşKAN – Tamam, doğrusu. 
 
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDı EKER (Diyarbakır) – Neyin rakamı geçerli değil? 
ADNAN şEFıK çıRKıN (Hatay) – TüıK’in.
 
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDı EKER (Diyarbakır) – Arkadaş, benim  “TüıK’in rakamı geçerli değildir.” deme şansım yok ki. TüıK kendisi bir rakam açıklamış, diyor ki…
ADNAN şEFıK çıRKıN (Hatay) – Sayın Bakanım, özür diliyorum, lafınızı kesiyorum, çok da yaptığım bir iş değil ama ben derdimi anlatamadım herhâlde. 
 
şu anda TüıK’in rakamlarını baz alarak il ve ilçe tarım müdürlüklerinin yani x ilçede, siz bu ilçede 525 kilogram üzerinde pamuk desteklemesi alacaksınız görüşü geçerli midir değil midir? 
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDı EKER (Diyarbakır) –  şefik Bey, ben size bir şey söyledim, çok açık anlattığımı düşünüyorum. 
 
ADNAN şEFıK çıRKıN (Hatay) – Bunlar geçerli midir değil midir? 
 
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDı EKER (Diyarbakır) –  Allah, Allah! Yahu!, siz niye kendi düşündüğünüz kelimeyle bana bunu söyletiyorsunuz! Ben size net, açık söyledim, dedim ki…
 
ADNAN şEFıK çıRKıN (Hatay) – TüıK’in rakamları geçerli mi Sayın Bakanım? 
 
GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDı EKER (Diyarbakır) – 
Ben size bunu net ve açık bir şekilde söyledim. TüıK’in rakamı bir açıklamadır. Ben verim hesaplamalarımı yaparken dijital ortama aktarılmış kendi arazi parseli üzerindeki parametlerle yapacağım değerlendirmeyi esas alacağım, TüıK’inkini değil. Ben size bunu söylüyorum. Tek başına TüıK’inkini almayacağım. Bitti.”
 
MHP Hatay Milletvekili şefik çıRKıN, açıklmasının sonunda “Sayın Bakanın TBMM tutanaklarında kayda geçen ‘bitti’ açıklaması ile çiftçiye biz söz vermiştir. Yanlıştan dönmek erdemdir. Türk çiftçisi Sayın Bakandan bu erdemli tavrının gereğini yerine getirmesini ivedilikle beklemektedir.” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz