Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

Hukukun Üstünlüğü Çerçevesinde Olması Önemli…

14 Ocak 2012 Cumartesi, 09:16
Hukukun Üstünlüğü Çerçevesinde Olması Önemli…

AKPM’deki 2 yıllık görev süresi 23 Ocakta dolacak olan çavuşoğlu, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hatay’da, , eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un yargılanması, yeni anayasa çalışmaları ve Arap Baharı ile ilgili değerlendirmede bulundu.
 
 
çavuşoğlu, Avrupa Konseyi olarak siyasetçi, akademisyen, genelkurmay başkanı da olsa her insanın hukuk sınırları içinde yargılanabileceği düşüncesinde olduklarını belirtti. Kişinin neyle suçlandığı ve nasıl yargılandığının kendileri için önemli olduğunu vurgulayan çavuşoğlu, şöyle konuştu:
 
 
 
”Her insan yargılanabilir. Siyasetçi de yargılanabilir. Siyasetçinin dokunulmazlık sınırı bellidir. Genelkurmay başkanı, askerde, akademisyende yargılanabilir. Herkes yargılanabilir. Ama netice itibariyle neyle suçlandığı ve nasıl yargılandığı bizim için önemlidir. Yani, hukuka uygun mu değil mi, bu şeffaf mı değil mi, hakkındaki suçlama nedir- Gerçi, ceza almadan hiç kimseyi biz Avrupa Konseyi olarak suçlu ilan edemeyiz.
 
 
 
Ama bizim için esas olan, yargılamanın adil olması, sürecin, sorgulamanın, soruşturmanın gizliliği esastır ama sonuçta verilecek kararların da adaletli olması. Zaten, bir ülkede adaletli kararlar çıkmazsa ve iç hukuk yolu tüketildikten sonra Avrupa ınsan Hakları Mahkemesine gidiyor bu dava. Orada yer yer Türkiye de zaten mahkum olabiliyor. Dolayısıyla Avrupa Konseyi olarak bizi ilgilendiren, hangi şahsın sorgulandığı veya tutuklandığı değil, hukukun üstünlüğü çerçevesinde olup olmadığıdır. Bizim kriterimiz budur.”     
 
Yeni Anayasa çalışmaları     
 
çavuşoğlu, Türkiye’deki ‘sivil anayasa’ çalışmalarını yakından takip ettiklerini bildirerek, anayasa çalışmalarında hükümetin tüm toplumun katkısını beklediğini konseyin de gördüğünü ifade etti.
 
ülkede birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu, ticaret odası, borsa, ticari örgütlenme, baro, üniversite ve sendika olduğuna dikkati çeken çavuşoğlu, şunları kaydetti: ”Dolayısıyla toplumun her kesiminin bu sürece katkı sağlaması lazım. Nasıl bir anayasa istedikleri, genel çerçeveler, varsa özel teklifleri, onları bildirmesi gerekiyor ki dikkate alınsın. Madem tüm toplum olarak bir anayasa yapmak istiyoruz. Mecliste de dört parti komisyon içinde eşit şekilde temsil ediliyor.
 
 
Bu noktada özellikle Meclis Başkanı Cemil çiçek’in belirttiği gibi şu anda özellikle üniversite tarafından bu konuda destek yavaş işliyor. Bir an evvel bu destek verilsin ki; bu süreci fazla uzatmadan bitirelim. ınşallah toplumun tüm kesimleriyle bir daha değişmeyecek sivil ve demokratik bir anayasa gerçekleştiririz.”
 
 
Venedik Komisyonu’nun, yeni anayasa yapma çalışmalarında Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler ile Avrupa dışındaki ülkelere danışmanlık hizmeti verdiğini anımsatan çavuşoğlu, yeni anayasa yapma hazırlığı içinde olan Türkiye’nin, yargı reformu gibi çok önemli reformlar da gerçekleştirdiğini dile getirdi.
 
 
çavuşoğlu, bu süreçte Türkiye’nin Venedik Komisyonu ile işbirliği yapması gerektiğine dikkati çekerek, ”Demokraside en ileri, en önde olan ülkeler dahi Venedik Komisyonu ile işbirliği yapıyor. ınşallah belli bir süre Venedik Komisyonu’nun üyeliğini de yapacağız. Burada Türkiye’ye herhangi bir destek verebilirsek bundan da büyük bir mutluluk duyarız. öyle ya da böyle Türkiye’nin Venedik Komisyonu’yla çalışmasının çok büyük yararı olacaktır” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz