Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

Hoşgörü Sofrası’nda Buluştular…

05 Ocak 2012 Perşembe, 09:55
Hoşgörü Sofrası’nda Buluştular…

Kentteki farklı din ve mezheplerin temsilcileri Antakya Ortodoks cemaatinin düzenlediği hoşgörü sofrasında buluştu Antakya Ortodoks Cemaati tarafından düzenlenen etkinlikte, farklı din ve mezheplere mensup kişiler hoşgörü sofrasında bir araya geldi.
 
Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakıf Başkanı Fadi Hurigil, kilise toplantı salonunda gerçekleştirdikleri etkinlikte yaptığı konuşmada, farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği Antakya’da, insanların dini, dili, mezhebi, ırkı, kültürü ne olursa olsun, aynı inancı taşımasalar da birbirlerine sımsıkı bağlı olduklarını söyledi. Toplanılan mekanların farklı ama duygu ve düşüncelerin aynı olduğunun altını çizen Hurigil, konuşmasına şöyle devam etti:
 
”Aynı kalbi duygularla bir araya geldiğimiz için toplanma mekanının kilise, cami ya da sinagog olmasının bir önemi yoktur. Geçtiğimiz sene başlattığımız cemaatler arası kaynaşmayı pekiştiren sevgi ve kardeşlik yemeğimizi bugün kilisemizde düzenlemekten duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Paylaşacağımız sofrada tadacağımız yemekler, Antakya’daki Hıristiyanların bayramlarda yaptıklarından oluşmakta.
 
 
Antakya’da yaşayan insanlar farklı inançlara mensup olsalar da tek olan Allah’a inanırlar. Bayramlarda, cenazede aynı yemeği yaparlar. ıkramda bulunacağımız damak farklılığı da farklı inançların çok kültürlülüğünün bir simgesi olsa gerek.”
 
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de konuşmasında, kentteki insanların yüzyıllardır tasada, kederde, kıvançta beraber olduklarını ve dünyanın yokuşunu çıkmak için birbirlerine omuz verdiklerini kaydetti.
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Hataylıları aynı halı üzerindeki farklı motiflere ve renklere benzeterek, ortaya çıkan bu güzellikleri Türkiye’de ve dünyada gittikleri her yerde anlattıklarını söyledi.
 
Etkinliğe Antakya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Jan Delüller, Antakya Musevi Cemaati Vakfı Başkanı şaul Cennudioğlu, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkan Yardımcısı şefik Kazar, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domaniko Bertogil’in yanı sıra Vali Lekesiz’in eşi Zehra Lekesiz, Belediye Başkanı Savaş’ın eşi Nazan Savaş ve Hristiyan vatandaşlar da katıldı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz