Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Hoşgörü Sofrası

19 Ağustos 2011 Cuma, 10:30
Hoşgörü Sofrası

çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, zengin bir tarihi ve kültürel zenginliğe sahip, cami, kilise ve havranın aynı cadde üzerinde yer aldığı hoşgörü kenti Hatay’da, bu mozaik Ramazanda kurulan iftar sofralarına da yansıyor. 
Müslüman, Hristiyan ve Musevi gibi farklı dinlerin yanı sıra sünni ve alevi gibi farklı mezheplerin mensuplarının, kapı komşusu olduğu Antakya’da, farklı dine inananlar, barış, kardeşlik ve dostluk içerisinde ”Hoşgörü kenti”nin adına yakışır bir şekilde iyi ve kötü günde olduğu gibi özel günlerini de paylaşıyorlar. 
Ramazanda, farklı dine ve mezhebe mensup insanlar aynı sofrada bir araya gelerek dünyaya hoşgörü mesajı veriyorlar. 
Hristiyan ve Museviler, Müslümanlar için önemli olan Ramazanda onların dini inançlarına saygı göstererek ve oruç tuttuklarını bilerek akşam ziyaretine giderken yanlarında iftarlık da götürüyorlar. ıftar sofralarına zenginlik katmak amacıyla evlerinde özel olarak yemek pişiren Hristiyan ve Museviler, iftar saatinde kapı komşusuna bir tabak yemek göndererek ya da onlar için özel sofralar kurarak Ramazanı birlikte geçirmeye gayret gösteriyorlar. 
Bazen evlerinde bazen de bir lokantada bir araya gelen farklı dine inananlar, aynı sofrayı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorlar. 
MüSLüMAN, YAHUDı, HRıSTıYAN AYNI SOFRADA
Antik Han Konuk Kültür Evi’nde bir araya gelen ve iftar sofrasını paylaşan Musevi Azra Cenudioğlu, Hristiyan Maria-Cemil Saati çifti, Alevi ıbrahim ıstanbullu ile Sünni olan Zenginler Mahallesi Muhtarı Mahmut Gülcü de kentte hemen hemen her gece kurulan ”Hoşgörü sofrası”nı paylaşanlar arasında yer aldılar. 
Eski Antakya’nın en eski evlerinin sıralandığı mahallelerden biri olan, Zenginler Mahallesi muhtarı Gülcü, iftar yemeğinde yaptığı açıklamada, kapı komşusu olan Alevi, Sünni, Hristiyan ve Musevi herkesin, komşusunun her üzüntüsüne de sevincine de ortak olduğunu, özel günlerinde de birbirlerini unutmadıklarını söyledi. 
 
Ramazanda diğer dine inanan komşularının kendilerine yemek getirdiğini ifade eden Gülcü, çoğu zaman da aynı sofrayı paylaştıklarını kaydetti. 
 
 
Tekstil sektöründe çalışan Musevi Azra Cenudioğlu, kentte herkesin diğerlerine hoşgörü içerisinde yaklaştığını belirtti. 
 
 
Musevilerin yılbaşısı olan ”Roş Aşana”dan on gün sonra ”Yom Kipur” adını verdikleri yaklaşık 24 saat süren ve ”Kefaret günü” olarak tabir edilen bir oruçlarının bulunduğunu vurgulayan Cenudioğlu, bu süre içerisinde kendilerinin de bir şey yiyip içmediğini kaydetti. 
Bu özel oruçlarında Müslümanların da kendilerine saygı gösterdiğini ve karşılarında bir şey yiyip içmemeye özen gösterdiğini ifade eden Cenudioğlu, aynı saygıyı kendilerinin Ramazan’da Müslümanlara gösterdiğini söyledi. 
 
Ev yemekleri yaparak geçimini sağlayan Maria-Cemil Saati çifti de, Hatay’da farklı ve güzel bir kültürel yapının olduğunu, herkesin birbirine kardeşçe ve dostça yaklaştığını belirtti.
 
MüSLüMANLAR, HRıSTıYANLAR ıçıN ETSıZ YEMEK YAPIYOR
 
Ramazanda oruç tutan Müslümanlara yemek verdiklerini, duygularına ortak olmaya çalıştıklarının altını çizen Maria Saati, bu güzelliğin tüm dünyada olması gerektiğini kaydetti. 
 
 
Hristiyanların nisan ayında ”Paskalya Bayramı”nın bulunduğunu ve bu nedenle 45 gün oruç tuttuklarını ifade eden Saati, bu oruçta hayvansal ürünler yemediklerini söyledi. 
 
Bu yıl Müslümanlarla aynı zamanda oruç tutmaya başladıkları ve 15 gün süren ”Meryem Ana Yortusu”nda da hayvansal ürünlerin yer aldığı gıdalar tüketmediklerini belirten Saati, bu dönemde Müslüman komşularının kendileri için etsiz yemek yaparak sofralarına renk ve ayrı bir lezzet katmaya özen göstermesinin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. 
 
 
ıftar sofrasında yer alan Alevi ıbrahim ıstanbullu da her dinde farklı da olsa bir orucun bulunduğunu, kiminin hiç bir şey yemediğini kimisinin ise bazı ürünleri tüketmediğini söyledi. 
Farklı dine inanların aynı iftar sofrasında bir araya getirerek güzel tabloyu yansıtan Antik Han Konuk Kültür Evi Halkla ılişkiler Sorumlusu Gülden Süner de, eski bir Antakya evini restore ederek oluşturdukları mekanda, kurdukları iftar sofralarıyla konuklarına farklı bir hizmet sunduklarını belirtti. 
 
 
Süner, işletmelerinde, kentin yöresel lezzetlerine ağırlık vermekle birlikte, farklı dine inananların damak tadlarına uygun yemeklerin de menülerinde yer aldığını bildirdi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz