Hızlı tren göçmen kuşları katlediyor: 600 kuş öldü

Hızlı Tren göçmen kuşları katlediyor

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 17:49

Ankara-Eskişehir Hattında Hizmete Giren Hızlı Tren’in günlük kuş katliamı bilançosu şimdilik 600 Göçmen Kuş. Trenin güzergahı Samsun Bafra Kuş Cennetindeki balık gölleri İle Kuzey Akdeniz Göller Bölgesi arasındaki en önemli kuş göç hattı olan ”Sistem 5” in Üzerinden Geçiyor.

2013 yılında TCDD göçmen kuşlarla ilgili yaptığı resmi açıklamada, ‘‘Ankara- Eskişehir arasını 1 saat 20 dakikada alan YHT’nin ilk yıllarda daha fazla kuş sürüsüne çarpmıştı. Bu artık azalmaya başladı. Çünkü kuşlar da YHT’ye alıştı ve göç yollarını değiştirmeye başladılar. Ancak zaman zaman göç eden kuş sürüleri YHT’ye çarpıyor. Kuş sürüsü yüzünden YHT hızını düşürmeyecek, 250 kilometre hızla seferlerine devam edecek. Zaman içerisinde kuşlar YHT’ye alışıp göç yollarını tamamen değiştirecektir.” Demişti.

Doğa Derneğinden Süreyya İsfendiyaroğlu bunun doğru olmadığını belirterek şöyle demişti, “Yol, otoyol, altyapı ve demiryolu gibi projelerde, ilk işletme yıllarında da dönemsel olarak kuşlar ölüyordu. TCDD’nin yaptığı açıklamada göçmen kuşlar YHT’e alışacak diyor ancak bu mümkün değil. Göçmen kuşlar yollarını değiştirmez sadece yerelde bulunan çevredeki kuşlar hızlı treni öğrenebilir. 300 kilometre hızla giden bir trenden kuş sürüsü ya da çevredeki kuşlar kaçamaz, kuşlar bu kadar hızlı uçmuyor. TCDD kuşların yoğun olarak bulunduğu ve göçmen kuşların yoğun olacağı yerlerde risk değerlendirmesi yapmalı. Örneğin bu yerlerde YHT bariyerlerle kapatılabilir böylece kuş ölümleri ve kazalar önlenebilir. Eğer ilerde daha büyük kuşlar trene çarparsa ne olacak? Ön cam kırılabilir, daha büyük bir kazaya yol açabilir bu durum. Teknik önlemlerin arttırılması gerek. Bu önlemsizlik nedeniyle kuş sürüleri ölüyor. Tren hatları Ankara çayına yakın bir yerden geçiyor. Ona göre adaptasyon sağlanmalı.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz