Hikmet:Türkiye’den Kobani’ye geçeceğiz…

27 Ekim 2014 Pazartesi, 11:58

Irak Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurt Hikmet, Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani’ye ‘beş gün veya bir hafta sonra geçeceğini’ söyledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Hikmet, Kobani’ye silah yardımlarının süreceğini belirtti. Hikmet, kaç kişilik bir Peşmerge gücünün Kobani’ye gideceğine dair soruya, “Ne kadar Peşmerge gideceği konusunda bir şey diyemem ama küçük bir sayı gidecek” yanıtını verdi.

Sözcü: Onların (PYD) isteğine göre hareket etmiyoruz. Peşmerge güçlerinin Kobani’deki olası kalma süresiyle ilgiliyse Hikmet, ‘Kobani’nin IŞİD’den temizlenene kadar orada kalacaklarını’ söyledi. Geçecek Peşmerge sayısının PYD (Demokratik Birlik Partisi) tarafından belirlendiği iddialarıyla ilgiliyse Hikmet, “Onların isteğine göre hareket etmiyoruz, onlar bize bu sayıyı bildirmedi. Bir sorun yok” yorumunda bulundu. Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı İbrahim Kurdo ise Peşmerge güçlerinin gelişinin ertlenmesi konusunda kendilerine bir bildirimde bulunulmadığını söyledi.

Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı İbrahim Kurdo kentteki durumla ilgili şunları söyledi: “Kobani’de dün akşamdan bu sabaha kadar çok şiddetli çatışmalar yaşandı. YPG (Halk Savunma Birlikleri), IŞİD’in ilerleyişine müsaade etmiyor, IŞİD’e eylemler düzenliyor. Kobani’nin Doğu ve Batı cephesinde çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Kaniya Kurda mahallesinde çatışmalar devam ediyor.” SOHR: Kobani’deki çatışmalarda 800’den fazla kişi öldü Öte yandan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi (SOHR), IŞİD’in Eylül ayında Kobani’yi ele geçirmek üzere harekete geçmesi üzerine ortaya çıkan yoğun çatışma ortamında 800’den fazla kişinin öldüğünü açıkladı. SOHR, 16 Eylül’den bu yana 481 cihatçının ve 313 Kürt’ün öldüğünü belirtti. Ölen IŞİD’li sayısının hava saldırılarında ölen IŞİD militanlarını kapsamadığı aktarıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz