Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

HESOB’dan ”ıstihdam Projesi”…

02 Kasım 2011 Çarşamba, 09:04
HESOB’dan ”ıstihdam Projesi”…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, mesleki eğitim konusunda geçen yıla oranla yüzde 238’lik bir artış olduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
 
Lekesiz, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) tarafından yürütülen ”Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ıstihdam Projesi” sertifika töreninde yaptığı konuşmada, dünyada yaşanan rekabet ortamında herkesin daha donanımlı olmasının şart olduğunu ifade etti. Devletin işsizlik olgusunu yok etmek için çok önemli projeler yürüttüğünü belirten Lekesiz şunları kaydetti:
 
 
 
 
 
”ışsizlik konusunda çözüm üretmek için tüm resmi kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ciddi bir uyum ve ahenk içinde diğer illere örnek olabilecek şekilde çalışmalar yapıyor. Mesleki eğitim konusunda çok önemli projeler yapılıyor. Geçen yıla oranla mesleki eğitim konusunda yüzde 238’lik bir artış sağlandı. Bu yıl ışKUR bünyesinde 5 bin 169 kişiye mesleki eğitim verildi. Geçen yıl 200 kişiye girişimcilik eğitimi verilirken bu yıl 700 kişiye eğitim verildi. Rakamların gösterdiği üzere istihdam konusunda hep daha iyiye daha güzel sonuçlara imza atıldı.”
 
 
 
 
Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, eğitimli gençlerin arttırılması ve sonucunda gelişmiş bir Hatay için yapılan çalışmaların altında hep ahenk içinde çalışan kurum ve kuruluşların imzası bulunduğunu söyledi.
 
 
 
 
 
 örnek gençlerin yetiştirilmesi için yapılan bu çalışmaların istihdam için çok önemli olduğunu belirten Savaş, ”Dilerim ki bu gençlerin en az yüzde 80’i eğitim gördüğü alanlarda istihdam edilirler. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
 
 
 
HESOB Başkanı Abdülkadir Teksöz de, Genç ıstihdamın Desteklenmesi Hibe Programı kapsamındaki bu projenin 233 bin 576 Avroluk hibe desteği almaya hak kazanan ender projelerden olduğunu söyledi.
 
 
Projenin genel hedefinin Hatay ilinde yaşayan 15-29 yaş arası gençlerin istihdam edilebilirliklerini arttırarak ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlamayı amaçladığını belirten Teksöz, proje kapsamında 16’sı özürlü 125 gence bilgisayar eğitimi verilerek meslek sahibi olmalarının sağlanmaya çalışıldığını ifade etti.
 
 
 
 
 
Etkinlikte ışKUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık, Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü Hidayet şişkin ortağı oldukları projenin başarılı olmasını dileyen birer konuşma yaptı.
 
 
 Açılış konuşmalarının ardından 125 kursiyere Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı bilgisayar operatörlüğü sertifikaları törenle verildi.
 
 
Törene Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Hikmet çinçin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mehmet Zülfi Camkurt, Sosyal Hizmetler ıl Müdürü Mevlüt Aydın, kurum müdürleri ve oda başkanları katıldı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz