Son Dakika
23 Ocak 2018 Salı

Herode’ ye özlem…

06 Mayıs 2010 Perşembe, 14:22
Herode’ ye özlem…

Bu günkü Askeri Kışla’dan başlayıp, Ataker ılköğretim Okulu’ na kadar devam eden Kurtuluş Caddesi 1928 yılında açılmıştır. Roma döneminde Antakya’nın tüm ihtişamını yansıtmakta idi. Yol boyunca sağlı sollu 3200 kolon sütunlarla, tabanı da mermerlerle döşeli bu cadde, günümüzde de önemli bir trafik akışına sahne oluyor. Anadolu’da ilk yapılan Habib-i Neccar Camisi’nin üzerinde bulunduğu ve dünyada ilk ışıklandırılan cadde olan (Herode) Kurtuluş Caddesi’ nin o görkemli ve muhteşem süslemeleri nerede?

 Tarihte Antakya çok büyük depremlere maruz kalmıştır. Bilhassa 526 yılında meydana gelen depremde Kurtuluş Caddesi başta olmak üzere Antakya’nın tarihi dokusunu yerle bir etmiştir. Bu gün tarih sayfalarında gördüğümüz caddenin muhteşem kolon, mermer ve şamdanları bu caddenin altında yatmaktadır. Bu mıntıkalarda yapılan temel kazılarında ortaya çıkan bazı tarihi eserler, Antakya’nın hakikatten batık bir kent olduğunu ortaya koymaktadır.

 Bilim adamlarının tahminlerine göre bu caddenin 4 ila 6 metre altında bu kalıntılara rastlanabileceği söylenmektedir. Hürriyet Caddesi’ nin su baskınlarından korunması için yapılan kazılar çerçevesi içerisinde caddenin bir bölümünün kazılarak bu tarihi eserlere ulaşılmasının yolları aranmalıdır. Bu günlerde belediyenin yapmakta olduğu kanal kazılarında o tarihlere ait bazı tarihi kalıntıların ortaya çıkmış olması, burada da yapılacak kazılarda; belgelerde söz konusu edilen tarihi eserlerin çıkacağının habercisi niteliğindedir.

Akşamın sesiyle kapanır kentin demir kapıları

Gözetlemede hep Silpiyus surlarının mazgalları

şen şakrak çıracılar birer birer tutuşturmaya başlarlar

Herode Caddesi’ nin sağlı sollu bakır şamdanlarını

 

Bu gün nerede bu sütunlar? Nerede, heykeller ve şamdanlar?
Zafer Sarı(özel haber)

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz