Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Herkes Görevini Yerine Getirmeli…

18 Şubat 2012 Cumartesi, 11:30
Herkes Görevini Yerine Getirmeli…

ıl ıdare şube Başkanları toplantısının, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz’in başkanlığında Antakya Oteli’nde gerçekleştirildiği bildirildi. Valilik Basın ve Halkla ılişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen, öncelikli olarak Hatay Havaalanı’nın da dahil olduğu bir kısım arazinin taşkına maruz kalması konusunun değerlendirildiği toplantıda konuşan Vali Lekesiz, aynı felaketin tekrara yaşanmaması için gerek kurum ve kuruluşlar gerekse vatandaşlar olarak herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 Lekesiz, 2011 yılı içerisinde Hatay genelindeki toplam yağış miktarının yüzde 51’inin 1 Ocaktan itibaren ilk 42 gün içerisinde yağdığını, 2011 yılı içerisinde metrekareye toplam bin 30 kilogram yağış düşmüşken, 1 Ocaktan 12 şubata kadar olan zamanda 526 kilogram yağış düştüğünü dile getirdi. Kente geçen yılın toplamının yüzde 51’i kadar yağış düştüğünü hatırlatan Lekesiz, şunları kaydetti:
 
 
 
“Bu da toprağın emme kapasitesini doğrudan etkiliyor. Bunun ötesinde son 62 yıldır yağan en fazla kar, ilimize 21 Ocakta yağdı. En son 1950 yılında 20, 2001 yılında da 15, 21 Ocak 2012’de ise 18 santimetre kar yağdı. 27-28 Ocak’ta aralıksız yağan yağmurlarla beraber ova başta olmak üzere toprak zaten suya doymuştu. Sadece bölgemizdeki değil Kilis ve Gaziantep bölgesindeki karların da ani erimesi ile beraber yatak kapasitelerinin çok üzerinde su geldi ve ovaya yayılmaya başladı. Olağanüstü haller her zaman olabilir, önemli olan Devlet kurumlarının, idarenin, toplumun bu tür olağanüstü gelişmelere fikren, zihnen, fiziken hazırlıklı olması, alt yapısını ona göre yapmasıdır.”
 
 
 
 
Lekesiz, vatandaşların özellikle yaz aylarında arazisini sulayabilmek için bentler yaptığını ve ekim ayında kaldırılması gereken bu bentleri kaldırmadığını anımsatarak, bölgede en az 20 bent bulunduğunu ifade etti.
 
 
 
Hatay’ın demir-çelik sektörü, limanı, iki sınır kapısı, Ortadoğu ile ilişkileri, verimli ovaları, deniz, demir, karayolu ve havayolu bağlantısı, girişimci insan ruhu gibi çok önemli değerlere sahip olduğunu anlatan Lekesiz, aşırı yağışların etkisiyle yaşanan taşkının bir daha yaşanmaması için gerek kurum ve kuruluşlar olarak gerek toplum, gerekse vatandaşlar olarak herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
 
 
 
Lekesiz, 2015 yılı Mayıs ayında Reyhanlı Barajı’nın devreye girmesi ile bu tür sorunların sona ereceğine değindi.
 
 
 
 
Kentte yaşayan yaşlı, kimsesiz ve yardıma muhtaç kimselerin il müdürleri tarafından ziyaret edildiklerini, sorun ve taleplerinin dinlenerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bir rapor halinde sunulduğunu da hatırlatan Lekesiz, devletin şefkatini, adaletini, merhametini ve hizmetini özellikle kimsesiz, yaşlı, çaresiz ve ihtiyaç sahibi insanlara hissettirebilmek için bu ziyaretlere devam edileceğini belirtti.
 
 
 
Toplantıda ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç resmi Finlandiya gezisi ve izlenimleri hakkında, ışKUR ıl Müdürü Ahmet Bulanık il müdürleri tarafından ziyaret edilen kimsesiz ve yardıma muhtaçların çalışabilir durumda olanlarının istihdam edilmeleri konusunda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ıl Müdürü Bestami Zabun ”Hatay ıli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı” ocak ayı çalışmaları konusunda, Vergi Dairesi Başkanı Harun Dumlu vergi gelirlerindeki artış konusunda, SGK ıl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt da 1 Ocak tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Genel Sağlık Sigortası konusunda katılımcılara bilgi verdi.
 
 
 
 
Toplantıya Vali Yardımcıları, ıl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Başoğlu ile diğer daire müdürleri katıldı. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz