Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Her Kültüre Eşit Mesafedeyiz…

18 Ocak 2012 Çarşamba, 17:15
Her Kültüre Eşit Mesafedeyiz…

Samandağ Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Res El Seni etkinliği geçtiğimiz Cuma akşamı Yetimler Düğün salonunda gerçekleşti. Sanatçı özlem özdil ve Samandağ Belediye Halk Korosu’nun sahne aldığı etkinlikte Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, öDP Hatay ıl Sekreteri Naime Turunç, ılçe Başkanı Yıldız özdemir Kuzu, Belediye Meclis üyelerinden Selva Oruç, Orhan Cabir ve çok sayıda vatandaş katıldı.Samandağ Belediyesi Halk Korosu söyledikleri ezgiler ile halkın beğenisini topladı.Koronun ardından Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir günün anlam ve önemini dile getirdi.Nehir, “Biz Samandağlılar çok şanslıyız. Sanırım ülkede hatta dünyada 3 yılbaşı kutlaması yapabilen bir tek bizleriz! 24 Aralık’ta Krismıs’ı bu topraklarda kutladık. Miladi takvime göre yılbaşını da 31 Aralık’ta kutladık. şimdide 14 Aralık’ta Res El Sene’yi hep birlikte coşku içerisinde kutluyoruz.

Bu topraklarda birçok yöreye kültür mozaiği tanımlamaları yapılıyor… Kanımca gerçek mozaik Samandağ’da yaşıyor. Bu topraklarda herkes inançlarını serbestçe ve açıkça yaşayabiliyor Alevi-Sünni, Müslüman-Hıristiyan, Arap-Türk-Ermeni birbirimizi farklı görmeden bir arada yaşayabiliyoruz. Belediye yönetimi olarak biz de her inanca, her kültüre eşit mesafedeyiz. Herkesin hassasiyetlerine saygı duyuyoruz.Samandağ’ın en ücra köyündeki vatandaşımızın sorunları da bizim sorunumuzdur. Sevincimizi onlarla paylaşacağız. Kederlerine ortak olacağız. Bayramlarımızı yine birlikte kutlayacağız. Bizler, Samandağlılar hangi inançtan olursak olalım, bayramlarımızı birlikte kutlayabiliyoruz. Samandağlılar olarak bizim birbirimize yaklaşımımız “hoşgörü” kavramıyla sınırlı değildir. Hoşgörü kavramında bir egemen inancın varlığı ön kabuldür. Bizim yaklaşımımız her inanca saygı temelindedir, insanlık tarihinin ortak kültürü olan her şeyi içselleştiriyoruz. ınsanlık tarihinin bilinen en eski bayramı olan Evvel Temmuz’da bizim bayramımızdır. Bu topraklarda insanlık tarihinin bütün önemli günleri, bayramları hep birlikte kutlanır. Birlikte eğleniriz, yasımızı birlikte yaşarız… Belediye olarak kültürel faaliyetlere önem veriyoruz. Birçok konserler düzenledik. Festivallere destek verdik.

Arapça tiyatro etkinliğini halka açık etkinlik olarak tüm mahallelerimizde sergiledik. Belediye korosu oluşturduk. Koromuzda çeşitli konserler verdi.

önümüzdeki dönemde bu etkinliklerimizi Samandağ’ın tüm belde ve köyleri ile de paylaşmak düşüncesindeyiz. Onların da önemli gün ve bayramlarında gerek koromuzla gerekse diğer etkinliklerimizle bulunmaya çalışacağız.Samandağ Belediyesi olarak, önemli günlerinde bir araya gelmemizin ortamlarını yaratmaya, birlikte coşku içerisinde kutlamaya, katkı yapmaya çabalıyoruz… Yeni yıla birlikte hoş geldin ( Ehlen ve Sehlen) diyeceğiz. Hepinizin yeni yıla kutlu olsun…” dedi.

Konuşmasının bitiminde sahnedeki yerini sanatçı özlem özdil aldı. Belediye Başkanı Mişat Nehir kendisine çiçek takdim ettikten sonra sanatçı özdil söylediği türküler ile halkı büyüledi. Salona sığmayan vatandaşlar içinde dışarı da beyaz perde konulup içeriyi dışarıya yansıttılar.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz