Her geçen gün daha çok özlüyoruz…

23 Ocak 2015 Cuma, 11:24

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Hatay Şube Başkanı Av. Nabi İnal Uğur Mumcu’yu 22.ölüm yıldönümünde yazılı bir açıklamayla andı.İnal açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Araştırmacı – Yazar Uğur Mumcu’ nun katledilişinin 22. yılı nedeniyle Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Antakya Şubesi Başkanı Nabi İnal aşağıdaki mesajı yayınlamıştır:
24 Ocak 1993; Demokrasi ve basın tarihimizin kara günlerinden biridir. Bundan 22 yıl önce, Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyen, demokratik laik, sosyal hukuk devletini savunan, kanun dışı işlerle uğraşanlarla, kaçakçılar ve hortumcularla, uyuşturucu ticareti yapanlarla özetle her türlü yolsuzlukla mücadelenin kilometre taşlarından birini oluşturan araştırmacı- yazar Uğur Mumcu gizli eller ve karanlık güçler tarafından katledilmiştir.
Tüm yaşamını ulus ve tekil devlet, Atatürk ilke ve devrimleri ile temiz toplum ve aydınlık gelecek için mücadeleye adamış olan Uğur Mumcu, sadece ülkemizin değil, dünyanın önde gelen isimlerinden biri idi.
O’nu katledenler; Türkiye’mizin güçlenmesini istemeyen, Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyemeyen, kabullenemeyen, çağın gerisinde kalmış karanlık fikirliler ve örümcek kafalılar idi.
Uğur Mumcu, bir yandan ülkeyi çağın gerisine götürmek isteyenlerle mücadele ederken, öte yandan temiz toplum özlemi içinde olan büyük bir çoğunluğun beklentilerine de yanıt verecek şekilde yolsuzluk, kaçakçılık, uyuşturucu ticareti ve hortumculuk yapanların üzerine giderek onların karanlık yüzlerinin, kirli çamaşırlarının birer birer ortaya çıkmasını sağlıyordu.
Eğer Mumcu aramızda olsaydı, Atatürk ilke ve devrimleri bu denli tehlikede olmaz, ulus ve üniter devlet bu denli tartışılır hale gelmez, Lozan’ın yerine Sevr paçavrasını hortlatmak ve ülkeyi bölmek için çaba sarf eden iç ve dış düşmanlar bu kadar rahat hareket etme imkânını bulamaz, hortumcular, yetim hakkı yiyenler bu denli palazlanamazdı. Rahatlıkla etrafta at koşturamaz; yolsuzluk iddiaları bu kadar ayyuka çıkamazdı.
Aradan 22 yıl geçti. Uğur Mumcu‘yu katlettiren perde arkasındaki şer odakları bir türlü ortaya çıkartılamadı. Tetiği çektiren hain eller kırılmadıkça bu tür alçakça saldırıların sonunun gelmeyeceği gelişen olaylarla bir kez daha kanıtlanmıştır.
Son günlerde yaşananları gördükten sonra Uğur Mumcu’yu daha çok arar ve özler olduk. Beklentimiz, ülkemizde Uğur Mumcu gibi araştırmacı-yazarların çok sayıda yetişmesi ve mücadeleye devam edilmesidir. İşte o zaman Uğur Mumcu kabrinde rahat uyur ve “kanım yerde kalmadı” der.
Aramızdan ayrılışının 22. yılında O’nu ve onunla birlikte Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Çetin Emeç ve Necip Hablemitoğlu’nun da aralarında bulunduğu Tüm devrim şehitlerimizi rahmetle anıyor, arıyor ve ışıklar içinde yatsınlar diyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz