Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

Henüz ışin Başındayız…

18 Mayıs 2011 Çarşamba, 11:42
Henüz ışin Başındayız…

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sefa Mermerci, denetimli serbestlik hizmetlerinin kurulduğu 2005 yılından bu yana 391 bin 402 şüpheli, sanık ve hükümlünün takip, denetim ve iyileştirilmesine yönelik faaliyetin yürütüldüğünü belirtti.
 
 
Mermerci, Anemon Otel’de düzenlenen ”Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Yetişkin Müdahale Programları” seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, birçok ülkede uzun yıllardan bu yana uygulanan denetimli serbestliğin, Türkiye’de 6 yıldır 134 merkezde başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.
 
 
Suç ve bozulan kamu düzeninin tekrar tesis edilmesi, suçluların ıslahı ve topluma kazandırılmasının her ülkenin ortak sorunları arasında yer aldığını ifade eden Mermerci, ülkelerin suç ve suçluyla mücadele konusunda değişik tedbirler aldığını kaydetti.
 
 
 
Yapılan reformlarla denetimli serbestlik sisteminin kurulmasının gerçek anlamda bir başarı ve Türkiye açısından önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Mermerci, şöyle devam etti: ”Henüz işin başındayız ve yeniyiz. Yapmamız gereken daha çok iş bulunuyor. Denetimli serbestliğin kurulduğu 2005 yılından bugüne kadar, 391 bin 402 şüpheli, sanık ve hükümlünün takip, denetim ve iyileştirilmesine yönelik faaliyet yürütüldü. Bugün itibariyle de 86 bin 402 şüpheli sanık ve hükümlüyü takip eden önemli bir teşkilat haline geldi.
 
 
Güçlü ve güvenilen bir denetimli serbestlik sistemi, mahkemelerin iş yükünü azaltır. Hükümlülerin topluma kazandırılmasında daha etkili olur ve ceza infaz kurumlarının yükünü de önemli ölçüde azaltır. Hükümlülerin iyileştirilerek topluma kazandırılması ve onların tekrar suç işlemelerinin önlenmesi, ceza infaz politikalarımızın esasını oluşturmaktadır. Bu kapsamda, ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik hizmetlerinde eş zamanlı birçok çalışma yürütülmektedir.”
 
 
 
Mermerci, ”Türk Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde çocuklar ve Mağdurlarla ılgili çalışmaların Geliştirilmesi Projesi”yle denetimli serbestlik altındaki çocuklara ve suç mağdurlarına yönelik sekiz müdahale programının geliştirildiğini de kaydetti.  Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım da, denetimli serbestlik sisteminin sağladığı imkanlarla, suç işlemiş kişileri topluma kazandırma, suçtan zarar görenleri güçlendirme ve adalet sistemine olan güveni arttırma konularında önemli adımlar atıldığını söyledi.
 
 
Denetimli serbestlikle adalet sisteminin tamamen yürütmenin elinde bulunan bu alandaki sosyal sorumluluğa ortak olduğunu vurgulayan Yıldırım, ”Denetimli serbestlik sisteminin uygulamaya geçmesiyle, hükümlülere ve suçtan zarar görenlere, çağdaş hukuk sistemlerinin standartlarına uygun olarak, hizmet verilmesi amaçlarıyla çalışmalar yapıldı. Ayrıca işbirliği içerisinde gerçekleştirilen projelerle özellikle çocuklar ve mağdurlarla ilgili çalışmalarda önemli başarı elde edildi” diye konuştu.
 
 
 
Açılış konuşmalarının ardından Haliç üniversitesi öğretim Görevlisi Mustafa Kadir Akbulut’un başkanlığını yaptığı oturumda, ıngiltere Hizmet Geliştirme Grubu Uzmanı Steven Pıtts ile hakim Stefan Scherrer ”ıngiltere ve Almanya’da denetimlik serbestlik sistemleri” hakkında bilgi verdi. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz