Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

Hematoloji Hekimlere Eğitim

12 Eylül 2011 Pazartesi, 09:17
Hematoloji Hekimlere  Eğitim

Türk Hematoloji Derneği’nin eğitim çalışmaları kapsamında Hematoloji Uzmanlarına yönelik ”Temel ve Güncel Hematoloji Eğitimi” programı gerçekleştirildi. 
 
 
Türk Hemotoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit özcan , ıl Sağlık Müdürülüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdikleri toplantıda yaptığı konuşmada, Hematoloji’nin son 20 yılın en hızlı gelişen bir bilim alanı olduğunu kaydetti. 
 
 
özcan, eğitim toplantılarına geçen yıldan itibaren 10 ilde gerçekleştirdiklerini belirtti. 
Hematoloji dalının gelişmesinin sevindirici olduğunu ifade eden özcan, ”Hemotoloji son 20 yılın en hızlı gelişen bir bilim alanıdır. Daha önceleri Hematoloji kliniklerinden 10 hastadan birinin tedavisi başarılı olurken günümüzde bu durum tam tersi bir hal aldı. Yaşanan gelişmelerin ardından kan kanserlerinde yüzde 90, lenf bezi kanserlerinde yüzde 95 ve kronik myelositer lösemi hastalığında başarı tedavi oranları yakalanmıştır” dedi. 
 
 
özcan, en büyük sıkıntıların Türkiye’de Hematoloji uğraşan uzman sayısının yaklaşık 400 olduğunu ancak bu rakamın yetersizliğinden yakındı. 
 
 
özcan, Uzun ve zorlu eğitim koşulları, tıp fakültesinden sonra zorunlu hizmet, ihtisas yapmanın ve uzmanlık eğitimi nedeniyle çok fazla tercih edilmediğini belirtti. 
 
 
ıl sağlık Müdürü Vekili Sabahattin Yılmaz da, konuşmasında 
Hatay ilinde 11’i kamu, 9’u özel ve 169 aile sağlığı merkezi ile vatandaşlara hizmet verdiklerini belirtti. 
 
 
Yılmaz, bu hizmetlerin yürütülmesinde etkin, verimli ve ulaşılabilir sağlık hizmetini verilmesi konusunda yüksek hassasiyet gösterdiklerini kaydetti. 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz