Son Dakika
22 Temmuz 2018 Pazar

Hedefimiz Türkiye’yi Gezmek…

31 Ocak 2012 Salı, 18:15
Hedefimiz Türkiye’yi Gezmek…

çanakkale’den Anadolu’ya projesi kapsamında yola çıkan ”çanakkale 1915 Gezici Müzesi”, ıskenderun ilçesinde ziyarete açıldı. çanakkaleli yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu tarafından hazırlanan çanakkale 1915 Gezici Müzesi projesi kapsamında ilçeye gelen gezici müze, ıskenderun Anıt Alanında ziyaretçilere kapılarını açtı. Gezici müzede çanakkale Savaşı’nı anlatan tablo, mermi, siper görüntüleri, kılıç ve silah gibi yaklaşık 4 bin görsel malzeme sergileniyor. Müze sorumlusu Serdar Bandır, çanakkale Valiliği tarafından organize edilen etkinlik çerçevesinde, 18 Mart 2010’da yola çıkan tırın, 37 il ve 200’ün üzerinde ilçeye gittiğini belirterek, ”Müze gezisi çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü olan 18 Mart 2015’e kadar sürecek. Hedefimiz tüm Türkiye’yi gezmek” dedi. Bandır, ”Müze ıskenderun’da 3 şubat tarihine kadar açık kalacak. Vatandaşlar ücretsiz olarak müzeyi gezebilir. Bu gezici müzeyi açmamamızın amacı, çanakkale’ye gidemeyen vatandaşlara bu tarihi malzemeleri göstermek, çanakkale Savaşlarında milli birlik ve beraberlik içerisinde sergilenen birlikteliği yeniden tesis etmeyi sağlamaktır” diye konuştu.
 
ıskenderun Kaymakamı Ali ıhsan Su da çanakkale’de bağımsızlık destanının yazıldığını belirterek, ”Bu dünyaya örnek destanın iyi bir şekilde herkese anlatılması gerekiyor. Müzenin oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
Yapılan konuşmaların ardından müzenin açılış kurdelesi kesildi ve davetlilere müzedeki tarihi eserler hakkında bilgiler verildi.
 
 
Müzede, çanakkale savaşlarına ait Türk bayrağı, şarapnel parçaları, üniformalar, tüfekler, siper kazmada kullanılan kürekler, savaşlar sırasında bir metrekareye 6 bin mermi kovanı düştüğünü temsil eden pano, havada çarpışan mermi çekirdekleri, mataralar ve çeşitli fotoğraflar yer alıyor. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz