Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Hedefimiz AB Standartlarına Ulaşmak…

11 Nisan 2012 Çarşamba, 12:24
Hedefimiz AB Standartlarına Ulaşmak…

Türk Emniyet Teşkilatının 167. kuruluş yıldönümü kutlamaları, Hatay ıl Emniyet Müdürlüğü ve Hatay Polis Meslek Yüksek Okulu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve ıstiklal Marşı ile devam etti.
 
 

 

Törende konuşan ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, kaliteli bir güvenlik hizmetinin iyi yetişmiş nitelikli ve yeterli sayıda personel ile verilebileceği gerçeğinden hareketle, personellerinin eğitimine büyük önem verdiklerini söyledi.
 
 

 

Kılıç, Polis Teşkilatı’nın, kurulduğu 1845 yılından bu yana, edindiği tarihi birikim ve yaptığı başarılı çalışmalar ile milletin huzur ve güvenliğini sağlamak için kararlılıkla vazifesine devam etmekte olduğunu getiren Kılıç, Hukuk Devleti prensiplerine bağlılık, insan haklarına saygı ve özgürlük ile güvenlik arasındaki hassas dengenin gözetilmesini çalışmalarında temel ilke edindiklerini belirterek, Huzur ve emniyet ortamının bozulmaması için, bir yandan suçu önleyici projeler hazırlayıp uygulamakta olduklarını, diğer yandan da hukuk kuralları çerçevesinde huzuru bozanları yakalayıp adalete teslim ettiklerini vurguladı.
 
 

 

Güvenlik hizmetlerinde suçun meydana gelmeden önlenmesinin esas olduğunun altını çizen Kılıç, “Bu anlayış çerçevesinde yürütülen “Sosyal ıçerikli Suç önleme Projeleri” bir biri arka sıra hayata geçirilmiştir. Defne, güvenli okul – güvenli eğitim, umut yıldızı ve karanlıktan ışığa gibi halen devam etmekte olan projeler sayesinde birçok suç işlenmeden önlenmiş, özellikle nitelikli suçlarda önemli oranlarda düşüşler sağlanmış ve toplumda güvenlik hizmetine olan inanç ve memnuniyet artmıştır” dedi.
 
 
 

 

Kurdukları Güven Timleriyle sokaktaki hâkimiyetlerinin arttığını, suça anında müdahale sayesinde, kent genelinde vatandaşları huzursuz eden kapkaç, gasp başta olmak üzere müessir sokak suçlarının hemen hemen hiç yaşanmadığı bilgisini veren Kılıç, “Bugün parklarımızda, sokaklarımızda ve tüm yaşan alanlarımızda hiçbir endişe duymadan vatandaşlarımız rahatça hayatlarını sürdürmektedirler.

 

Başta irili ufaklı çeteler olmak üzere, organize suç örgütlerine, mafya tipi suç şebekelerine, uyuşturucu tacirlerine yapılan planlı operasyonlar ve nitelikli soruşturmalar sonucunda çok sayıda suç örgütü adalete teslim edilmiştir.
 
Bu konuda amansız ve tavizsiz mücadelemiz yasaların bize verdiği yetkinin son noktasına kadar devam edecektir.” şeklinde konuştu.
 
 
Bugün itibariyle, Hatay genelinde 3541 emniyet hizmeti sınıfı personel görev yapmaktadır ve şu anda 282 vatandaşımıza bir polis hizmet vermekte ve polisimizin %85 üniversite mezunudur.

 

Teşkilatımız, AB standardı olan 250 vatandaşa bir polis memuru düşmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Kaliteli bir güvenlik hizmetinin iyi yetişmiş nitelikli ve yeterli sayıda personel ile verilebileceği gerçeğinden hareketle, personelimizin eğitimine büyük önem vermekteyiz.
 
 
Kılıç konuşmasının sonunda meslektaşlarına şöyle seslendi:“Görevinizi ifa ederken her türlü gelişime ve yeniliğe uyum sağlamalısınız.

 

Polislik, fedakârlık, tarafsızlık, cesaret, kararlılık ve dürüstlük gibi birçok sembolleri içerisinde bulunduran yüce bir meslektir. Bu kutsal yuvada yer bulup halka hizmet ediyorsan bununla gurur duymalısın, tutum ve davranışlarınızla topluma güven inşa ederken suç işleme eğiliminde olanlara da caydırıcılık duvarı olmalısınız.”
 
 

 

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de Emniyet Teşkilatı’nın devlet ile vatandaş arasındaki güven duygusunun oluşmasında çok önemli bir görevi ifa ettiğini belirterek, Türk Polis Teşkilatı, emniyet ve asayişin sağlanması, kamu düzeninin temini, hukukun uygulanması, insan hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili görev ve sorumluluklarını, toplumun desteğini de almak suretiyle, sürekli gelişen ve değişen, etkin, verimli, çağdaş bir anlayışla yerine getirmektedir.
 
 

 

Polisimizin terörle mücadelenin yanı sıra, suç ve suçlularla mücadelede, olayların kısa sürede aydınlatılmasında elde ettiği üstün başarıda, halkımızın emniyet görevlilerimize duyduğu güvenin ve verdiği desteğin de payı büyüktür.” şeklinde konuştu.
 
 
Konuşmaların ardından, polis haftası kutlamaları kapsamında düzenlenen voleybol turnuvasında 1. olan Personel şube, ikinci önleyici Hizmetler Büro Amirliği ile üçüncü olan Terörle Mücadele Büro Amirliği takımlarına kupaları Vali Lekesiz tarafından verildi. Yapılan Resmi Geçit Töreni’nin ardından Polis Haftası kutlamaları sona erdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz