Son Dakika
25 Eylül 2018 Salı

Hedef, Sıfır Hasta Doğumudur..

18 Kasım 2011 Cuma, 08:52
Hedef, Sıfır Hasta Doğumudur..

Talasemi Dayanışma Derneği (TADAD Hatay şube Başkanı Burhan Kerimoğlu, şubelerinin Uluslararası Talasemi Federasyonu’na (TıF) üye olması için teklif aldığını söyledi.     
 
 
Kerimoğlu, şube binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, derneğin kuruluş amacının, kent genelinde talasemi ve diğer hemoglobinopati bozukluklarının önlenmesi konusunda hasta, hasta yakınlarını ve bu konuda çalışma yürüten hekimleri dernek çatısı altında toplayarak, talasemili hastaların sorunlarını çözmeye yönelik çalışmaları, birlik, beraberlik ve eşgüdüm içerisinde daha güçlü bir şekilde yürütmek olduğunu kaydetti.     
 
Yaklaşık 18 aydır görev de bulunduğunu belirten Kerimoğlu, ”Bu süre içerisinde talasemi hastalarını ve diğer kan hastalıkları konusunda ciddi sıkıntılar çeken ve bu hastalıkla doğmuş olan çocukları, ailelerini, bu konuda çalışma yürüten hekimleri ve sağlık çalışanlarını bu hastalığın yaygın olduğu ilimizde dernek çatısı altında bir araya getirmeyi başardık. Bundan sonraki hedefimiz 2012 yılında ilimiz de sıfır hasta doğumudur” dedi.      Kerimoğlu, kentte dernek çalışmalarının aşamaları düzenli olarak basın yoluyla halka duyurulmuş ve gün geçtikçe hasta, hasta ailelerinin ve bu konuda çalışma yürüten sağlık çalışanlarının olumlu tepkilerini alındığını belirterek şunları kaydetti:      ”Son olarak en güzel olumlu tepkinin birkaç gün önce Talasemi Dayanışma Derneği (TADAD) Genel Merkezi Başkanı Opr. Dr. Duru Malyalı’yı arayarak bizi Hatay şubesi’nin çalışmalarını yakinen takip ettiğini ve merkezi Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nde bulunan ve kısa adı TIF olarak bilinen Uluslararası Talasemi Federasyonu Başkanı Panos Englezos ilimizde derneğin çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, federasyona Hatay şubesi’nin de resmi olarak başvuruda bulunarak üye olmasını istemiştir”     
 
Dünya Sağlık örgütü’nün verilerine göre, tüm dünyada 266 milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu belirten Kerimoğlu, talasemi için taşıyıcı sıklığı Türkiye’de de yaklaşık olarak yüzde 2,1 ve yaklaşık olarak 5 bin civarın da hasta bireyin bulunduğu bilindiğini söyledi.     
 
Kerimoğlu, talasemi konusunda başta Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’in büyük destek verdiğini ve eşi Zehra Lekesiz’in himayelerinde yürütülen, ıl Sağlık Müdürlüğü’nün ”Hemoglobinopati (Talasemi ve Orak Hücre Anemi çift taşıyıcı evli çiftlerin prenatal tanı, genetik danışmanlık, çocuk doğurma ve hamilelik ile ilgili eğitim verilmesi) konuşunda sunmuş olduğu proje” sonrasında Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOğAKA) 45 bin TL mali destek kazandığını, projeye kent genelinde çift taşıyıcı ailelere yönelik eğitim verilmesi, genetik danışmanlık, doğum öncesi tanı gibi konularda TADAD Hatay şubesi olarak programın sivil ortaklığını yürüttüklerini ifade etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz