HDP li vekilden soru: THY, IŞİD ‘e militan taşıyor mu?

17 Temmuz 2014 Perşembe, 17:38

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, THY’nın IŞİD çetesine katılacak 91 Tacik militanının Türk Hava Yolu tarafından Irak’a taşındığı yönündeki iddiayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sorarak, konuyu Meclis gündemine taşıdı. 

İran’da yayın yapan Fars Haber Ajansı, dün yayınladığı bir haberde ISİD çetesine katılacak 91 Tacik militanının Türk Hava Yolu tarafından Irak’a taşındığını iddia etmişti. Ajans, söz konusu haberde Tacik savaşçılarının 2 Temmuz tarihinde THY’nin 254 sefer sayılı uçağıyla saat 21:10 Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’den İstanbul ‘a getirildiği ardından IŞİD’e katılmak için Irak’a transfer edildiğini ileri sürmüştü. Ajans verdiği haberde, THY’nin bugüne kadar yaklaşık bin Tacik militanını savaşmak için Irak’a taşı iddiasında da bulunmuştu. Bu skandal iddiayı Meclis gündemine taşıyan Sarıyıldız, konu hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya iki ayrı soru önergesi verdi.

Ortadoğu’daki mezhepsel ve etnik çatışmaları derinleştiren “stratejik derinlik” eksenli Türkiye dış politikasının artık stratejik felakete dönüştüğüne işaret eden Sarıyıldız, Suriye iç savaşında IŞİD, El Nusra ve diğer radikal dinci örgütleri destekleyen AKP Hükümeti’nin bugün Ortadoğu’da yaşanan büyük yıkımın müsebbiplerinden biri olduğunu vurguladı. Özellikle Rojava’daki kantonların düşürülmesi için IŞİD’e her türlü lojistik desteği sunan Türkiye’nin, IŞİD militanların rahatça dolaşabildiği bir geçiş merkezi haline geldiğine değinen Sarıyıldız, “MetroPoll Startejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi adlı kurumun 28 ilde 2268 kişi ile yaptığı ankete göre de % 51’i IŞİD’in Türkiye’de de örgütlendiğini düşünüyor” diye belirtti. 

Ortadoğu’da küresel ve bölgesel güçlerin desteği ile her türlü insanlık dışı uygulamalara başvuran IŞİD örgütüne Türkiye’nin aktif destek verdiği yönündeki yaygın kanaatin toplumu giderek endişelendirdiğine dikkat çeken Sarıyıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a şu soruları sordu:

“2 Temmuz tarihinde saat 21:10’da Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’den İstanbul’a uçak seferi yapılmış mıdır? 
Söz konusu uçak seferi yapılmış ise bu uçakta kaç Tacik bulunmaktadır? Uçakta bulunan Taciklerden kaçı Irak’a gitmiştir? 
THY’nin bugüne kadar yaklaşık bin Tacik militanını savaşmak için Irak’a taşıdığı yönündeki iddia doğru mudur?
THY uçakları Suriye’deki iç savaşta başta Rojava özerk kantonlarına ve Suriye rejimine karşı savaşan IŞİD veya ve diğer illegal örgütler için lojistik destek ve militan sevkıyatı yapmış mıdır?”

Sarıyıldız, İçişleri Bakanı Ala’ya ise şunları yöneltti: 

“Ortaya atılan bu iddia hakkında Bakanlığınız tarafından herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır? 
THY’nin bugüne kadar yaklaşık bin Tacik militanını savaşmak için Irak’a taşıdığı yönündeki iddia doğru mudur? 
IŞİD örgütüne katılımların Türkiye üzerinden önlenmesi için herhangi bir çalışma ya da rapor hazırlanmış mıdır? Böyle bir çalışma yürütülmemiş ise nedeni nedir? 
Fars Haber Ajansı’ndan konu hakkından bilgi alınmış mıdır? 
Türkiye’den özellikle IŞİD ve diğer radikal İslami örgütlere destek vermek ve onlarla birlikte savaşa katılmak için Suriye, Rojava’daki özerk kantonlara ve Irak’a giden kaç kişi olmuştur? 
IŞİD Türkiye’nin terör örgütleri listesinde yer almakta mıdır? 
Bakanlığınız IŞİD örgütünü nasıl tanımlamaktadır? Türkiye cezaevlerinde IŞİD örgütüne mensup militanlar bulunmakta mıdır?”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz