HDP Eş Genelbaşkanı Yüksekdağ Hatay’da

11 Temmuz 2014 Cuma, 11:43

Samandağ’da düzenlenen Evvel Temmuz Festivaline katılmak amacıyla Antakya’ya gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Festival öncesi Antakya HDP binasında düzenlenen basın toplantısına katıldı.

Katledilişinin birinci yıldönümünde Ali İsmail Korkmaz’ı anan Yüksekdağ “Hatay halkımızın, AKP hükümetinin gerici kuşatması karşısındaki tutumu ve mücadelesinin oldukça ön plana çıktığı bugünlerde burada olmak benim açımdan çok önemli. Gezi direnişinin 1. yıl dönümünde ve hala Armutlu mahallesinde Gezi’nin hareketi, Gezi ruhu devam ederken burada olmak benim bakımımdan çok anlamlı” dedi. 

Türkiye toplumunun dalgalı bir süreçten geçtiğini söyleyen Yüksekdağ şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye toplumu oldukça ciddi bir süreçten geçiyor. Bir dalgalanma yaşanıyor. Bir taraftan egemen siyasi güçler halklarımızı koyu bir karanlığa, seçeneksizliğe mecbur ederek kendilerine yol açmaya çalışıyorlar. Ama diğer taraftan halklarımız cephesinden son bir yılda süren ve büyüyen bir mücadele var. Rojava’dan, Lice’den Gezi’ye kadar bütün Türkiye halkının kendi iradesini, kendi kaderini eline aldığı ve kendi eylemini ortaya koyduğu bir değişim sürecinin içerisine girdi. Artık Türkiye toplumu değişim istiyor. Kendisine dayatılan ezme-ezilme ilişkisinin dışına çıkmak istiyor. Reddedilmek, yok sayılmak döngüsünün dışına çıkmak, bunu aşmak istiyor.”

Alevilerin yaşadığı baskıya da değinen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Kürt halkı kendi iradesini tarih karşısında bir güç olarak da, kendi kolektif kimliğinin tanınması biçiminde de ortaya koydu. Alevi halkımız yine bu inanca ve mezheplere dayalı baskı ilişkilerinin ve cenderesinin dışına çıkmak istiyor. Son 1 yıl içinde Alevi toplumumuzun üzerinde oluşan baskı açıktır. Antakya halkı, bu baskının ne anlama geldiğini çok daha iyi biliyor” dedi.

AKP Hükümetinin El Nusra ve IŞİD çeteleriyle işbirliği halinde Antakya halkına baskı uyguladığının açık olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Rojava’da ortaya konulan ve sergilenen katliam ortadadır. Bunların her birisini başta Alevi toplumumuz olmak üzere ezilen bütün halklarımız çok iyi biliyor. AKP hükümetinin son süreçte ortaya koyduğuna bakılırsa bu vahşi düzen ehlileştirilmek bir yana daha da arttırılıyor. Bütün toplumu kuşatan bir siyasi saldırı ağıyla karşı karşıyayız” dedi.

HDP kuşatmanın içerisinden açığa çıktığını söyleyen Yüksekdağ, Türkiye toplumunun HDP gibi bir partiye ihtiyaç duyduğunu belirtti. Yüksekdağ şöyle konuştu:

“HDP tam da her tarafın karardığı, çıkışların kapatıldığı düşünülen bir süreçte açığa çıkmış bir irade, bir siyasi güçtür. Bir yıldır yaşanan süreç gösterdi ki Türkiye toplumunun HDP gibi bir partiye ihtiyacı var. Çünkü, Türkiye toplumunun birleşmeye, kucaklaşmaya, barışı, eşitliği, özgürlüğü, demokrasiyi kurmaya kuvvetle ihtiyaç var.”
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Yüksekdağ, “HDP milletvekili sayısı ve aldığı oy oranından bağımsız olarak bu memlekette tek muhalefet partisidir” dedi.

“Bugün iki seçenekten bahsedilebilir. Biri düzen partileri, diğeri biziz. CHP-MHP’nin adayı bugün demokrasiyi kurabilecek değişimi sağlayabilecek bir pozisyonda değiller ve Türkiye toplumu bu gerçeği çok iyi görüyor” diyen Yüksekdağ, “Türkiye toplumu bu iki yoldan birini seçme konusunda özgürlük ve demokrasi yoluna daha yakın” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz