HDP ‘den Kınama

10 Temmuz 2014 Perşembe, 17:18

HDP Merkez Yürütme Kurulu, İsrailin Filistin kentlerine saldırmasını kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklama da şu ifadelere yer verildi ;

Başta Gazze olmak üzere Filistin kentlerine yönelik kapsamlı İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu sivil olmak üzere 80 kişinin feci bir şekilde hayatını kaybetmesini ve 400’den fazla Filistinli’nin yaralanmasını kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz.

Her ne sebeple olursa olsun sivillerin hedef alınması kabul edilemez. Özellikle de kullanılan silahların “yasaklı” kitle imha silahları olduğu yönünde gelen bilgiler dehşet verici olmakla birlikte, bu orantısız saldırılara karşı uluslararası toplumun seyirci kalması da ayrıca kaygı vericidir.

İsrail Devleti’nin Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği bu saldırıların Esad Rejimi’nin ya da Özgür Suriye Ordusu Bileşenleri’nin sivil halka uyguladıkları şiddet ve katliamdan herhangi bir farkı yoktur. Bu sebeple başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm sorumlu kesimleri bu saldırılara karşı net tavır almaya ve gerekirse yaptırımlar uygulamaya çağırıyoruz. 

Olması gereken, Filistin halkının uluslararası hukuk ve temel haklar bağlamında özgürlüğüne kavuşması ve İsrail halkı ile sorunlarının barışçıl yoldan çözüme kavuşturulmasıdır. Bu bağlamda, tarafların derhal ateşkes kaidelerine uymasını talep ediyoruz. Barış için doğrudan müzakerelerin uluslararası toplumun gözetiminde devam etmesi için tüm tarafları katkı sunmaya çağırıyoruz.
Halkların Demokratik Partisi olarak, Filistin ve tüm Ortadoğu halklarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz