HBB Başkanı SAVAŞ: Adayları Halk Seçsin…

18 Ekim 2018 Perşembe, 21:43

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, dün katıldığı canlı yayında Çarpıcı Bir Öneri Sundu.

Yerel Seçimlerin startının verildiği ve siyasi partilerin hummalı bir çalışma içinde oldukları bu günlerde ilimiz Hatay’da belediye başkanlarının hangi isimlerden oluşacağı ve hangi aday belirleme yönteminin geçerli olacağı merakla beklenirken HBB Başkanı Savaş,katıldığı programda CHP Hatay Belediye seçimleri adına dikkat çeken bir öneride bulundu.

Başkan Savaş,çokça merak edilip beklenen ADAY BELİRLEME YÖNTEMİNİN ne olacağı husunda özellikle Defne,Samandağ ve Arsuz İlçeleri için Belediye Başkanı Aday belirlemede BİR YÖNTEM sundu.

Seçim öncesinde adayların mahalle halkı tarafından seçilmesi gerektiğini savunan Başkan Savaş, konuyla ilgili;

“Genel seçimlerden ders alarak yolumuza devam etmeliyiz. Hatay’da bir ilki yapmamız lazım. Uzun dönem belediye başkanlığı yapan en avantajlı 3 ilçe (Defne,Samandağ ve Arsuz) belediyemiz var.

Bu üç ilçemizde sırayla bir hafta arayla olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisinin adaylarını belirlemek üzere siyasi parti gözetmeksizin tüm HALKIMIZI davet edelim.

Her mahalleye sandık kurup, başına da mahalle muhtarı ve diğer ilçelerden güvendiği yöneticiyi sandık başkanı atasın. Her adayın da bir müşahitti sandık başlarında bulunsun. Sabah 8 de başlayıp akşam 5 de bitirelim. Seçimin ardından sandıkları açalım. Sandık başkanı, muhtar ve bütün müşahitlerle çıkan sonucu tutanak haline getiriyoruz.

Burada birinci çıkanı da Ankara’ya önereceğiz. İl başkanı, mevcut ilçe başkanı, büyükşehir belediye başkanı ve milletvekilleri hepimiz imza atacağız.

Sayın genel başkanımız, Ankara’daki genel başkanlığımızdaki yöneticilerimizi, il başkanımızı, ilçe başkanımızı, milletvekillerimizi ve beni zan altında kalmaktan kurtarır.

Defne, Samandağ ve Arsuz halkı kendi kaderini kendi belirleyecek.

Parti içinde kırgınlık, kavga olmayacak ve kimse kimseyi suçlamayacak. En önemlisi de ilçe halkı ben bu adayı seçtim diyecek ilçe halkı ve sahip çıkacak. Demokrasinin de kendisi budur.

Lütfü Savaş, kimseye yakın veya uzak değil. Benim için hepsi değerlidir ama halkın nezdinde hangisi daha ön plana çıkıyorsa biz burada il başkanı, ilçe başkanı, milletvekilleri ve şahsım buna imza atarız ve genel başkanımıza sunarız.

PASLI BORULAR BERTARAF EDİLİYOR

Hatay‘da suyun yüzde 70’ini yer altından çektiklerini ve bunun sadece yüzde 30’unun evlere ulaştığını belirten Başkan Savaş, Buna rağmen Türkiye‘de su fiyatlarında 30 Büyükşehir arasında sondan 6. sırada olduklarını ifade etti.

Hatay’da kademesiz olarak uygulanan su ve atık su toplam ücretinin 2.75 TL’yi bulduğunu ve Hatay’ın 30 Büyükşehir arasında 25.sırada yerini aldığını hatırlatan Başkan Savaş, su fiyatlarını da arttırmayı düşünmediklerini söyledi.

Merkez ilçeler Antakya ve Defne‘nin iki yakasından Asi Nehri’ne akan atıksuları önlediklerine vurgu yapan Başkan Savaş, önlenmesini ise Asi yatağına döşenen 1200’lük dev kanalizasyon borularıyla ve akan atıksuları kanalizasyon sistemine bağlayarak gerçekleştirdiklerini ifade ederek, derelere akan atık suları da toplamak için kanalizasyon hattı çalışması yaptıklarını belirtti.

Asi Nehri’nde özlenen tabloyu sunmada büyük katkı sağlayan Dünyanın 5., Avrupa‘nın 2., Türkiye’nin ise en büyük kapasiteli Küçükdalyan- Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi inşa ettiklerini ifade eden Başkan Savaş, tesisten şu anda Asi Nehri’ne saniyede 110 litre temiz su verildiğini belirterek, hedeflerinin saniyede 200 litreye ulaşmak olduğunu aktardı.

Halkımızın sağlığı ve geleceği için yıllarca yapılmayan yatırımları 4 yıla sığdırdıklarının altını çizen Başkan Savaş, kentsel dönüşümü başlatmada başarısız olanların ve 16 yıldır altyapıya dokunmayanların konuşma haklarının olmadığını ifade etti.

Sağlıklı çevreyi sağlamak için kanalizasyon ve paslı boruları bertaraf edip temiz su iletmek amacıyla içme suyu yatırımı yaptıklarını vurgulayan Başkan Savaş, Hatay’ın Büyükşehir olmasından bu yana İskenderun(Denizciler), SamandağKırıkhanReyhanlıDörtyolErzin, Antakya(Serinyol) ve Küçükdalyan-Narlıca olmak üzere Hatay’a 8 yeni Atıksu Arıtma Tesisi kazandırdıklarına dikkat çekti.

Defne ilçesine bağlı Turunçlu Mahallesi’nde faaliyette olan atıksu arıtma tesisine değinen Başkan Savaş, ” kazandırdığımız 8 atıksu arıtma tesisinden sonra iki yer kaldı. Yapabiliyorsak Büyükçat’ta büyük bir tesis yapacağız, yapamıyorsak Turunçlu’da membranlı bir tesis yapacağız. Büyükçat’ta da başka bir atıksu arıtma tesisi yapacağız” dedi.

HİÇ KOKU YAPMAYACAK TESİSİMİZ HAZIR

Sorunlardan kaçan bir insan olmadığını ve bu konuyu bölge sakinleriyle bir araya gelip istişare edeceğinin altını çizen Başkan Savaş, “fiziki ve ekonomi duruma bakacağız. Bizim elimizde şu anda hiç koku yapmayacak saniyede 1100 litre temiz su çıkartacak projemiz hazır ve İller Bankası‘na onaya gitmiş durumda. Hesaplamalara göre biz bu projeyi değiştirerek Büyükçat’a yaparsak 8 terfi gerekiyor ve ekstra yılda şu anki parayla 10 milyon TL giderimiz oluyor” dedi.

Projelerin artısını eksisini tartışacaklarını ve mahalle halkı neye ikna olacaksa onu yapacaklarını belirten Başkan Savaş, “teknik arkadaşlarımız, bu işin maliyetini, tesiste uygulanan yalıtımı, atık suların hiçbir şekilde havayla temas etmeden arıtma tesisine girdiğini bana anlattılar. Bunu biz paylaşacağız. Çevresel, fiziksel, enerji ve ekonomik anlamda daha efektif hangisiyse biz onu yapma taraftarıyız. Bizi buraya getiren hak ve halktır. Biz halkımızla dayatmayla değil, demokrasi ile çalışacağız” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz