Son Dakika
18 Ocak 2018 Perşembe

Hazinelerimize sahip çıkmalıyız…

27 Şubat 2010 Cumartesi, 10:24
Hazinelerimize sahip çıkmalıyız…

Mimarlar Odası Hatay şube Başkanı M. Yaşar Coşkun ile Yönetim Kurulu üyesi Hikmet Bilgin, Antakya’da mevcut tarihi bina potansiyelinin önemine dikkat çektiler. Coşkun ve Bilgin, her şeyden önce tarihi değerlerle ilgili toplumda bir farkındalık yaratmak gerektiğine vurgu yaptılar. Toplumun, tarihi değerlerin öneminin yeteri ölçüde farkında olmadığını savunan ikili, tarihi değerlerin bir hazine olduğunun altını çizerek, “Bu hazinin önemini bilmek zorundayız” ifadesinde bulundular.
 
 
Mimarlar Odası Başkanı Coşkun, Mimarlar Odası Hatay şubesinin tarihi binaların korunması ile ilgili çok sayıda çalışmaya imza attığını hatırlatarak şunları söyledi, “Bizler yola öncelikle yöneticileri uyandırmakla başladık. Bu konuda uzun bir çalışma yaptık. Ardından sivil toplum örgütleriyle benzer çalışmalara girdik. Bugün için iyi yerdeyiz diyebiliriz. Her şeyden önce Amasya gibi tarihi dokusu bol olan bir kentten gelen Valimiz var. Sayın Lekesiz tarihin önemini çok iyi bilen bir yönetici. Bizim için bu bir şanstır. Benzer şekilde Antakya Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’ta aynı duyarlılık içinde. MKü’de öyle ” dedi.
 
 
Tarihi binaların korunması için 80’li yıllarda ‘Koruma Planı’ çıkarıldığını hatırlatarak sözlerini sürdüren Coşkun, “Ancak koruma planı ne yazık ki korumama planı olarak karşımıza çıktı. Koruma planı demek, sadece hâlihazırı dokunmadan korumak demek değildir. Biz de öyle algılandı. öyle algılanınca da tarihi binalarımızın birçoğu bugün harabe duruma geldiler. Koruma planı demek, aynı zamanda tarihi binaların çağa uygun bir şekilde restore edilmesi ve bunun tek bir elden yapılması demektir” dedi. Yöneticilerin ve sivil toplum örgütlerinin tarihi değerlere verilmesi gereken önemin farkında olmalarının çok önemli olduğunu söyleyen Coşkun, “Bugün bunu yakaladık. Artık işin halk ayağı kaldı. Halk içinde de kıpırdanmalar var. Bunlar mutluluk vereci gelişmelerdir” dedi.
 
 
 
BıLGıN: BöLGE KORUMA KURULU ANTAKYA’DA HıZMET VERMELıDıR
 
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün Adana’da bulunduğuna dikkat çeken Mimarlar Odası Hatay şubesi yönetim kurulu üyesi Hikmet Bilgin ise, Antakya’nın halen Adana’da faaliyet gösteren Koruma Bölge Kuruluna bağlı olduğunu hatırlatarak, “Bunun öyle olmaması lazım. Antakya tarihi değerleriyle Türkiye’de ender kentlerden biridir. Söz konusu kurulun Antakya’da faaliyet göstermesi gerekiyor” dedi. Antakya Belediyesi bünyesinde de tarihi binaların korunması ile ilgili ayrıca bir birim kurulmasını isteyen Bilgin, “Bu ekip, işin uzmanları tarafından kurulmalıdır. Antakya tarihi değerler açısından özel bir kenttir ve bu özelliğine yönelik bu birim kurulmalıdır” dedi. Halen Adana’da faaliyet gösteren Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün Antakya’da faaliyet göstermesi için Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştüklerini söyleyen Başkan Yaşar Coşkun ise, Ergin’den olumlu cevap aldıklarını ve kurulun Antakya’da hizmet göstermesi için çalışma başlatıldığını söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz