Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

Hayalleri ıçin Herşeyini Sattı

13 Mart 2012 Salı, 12:29
Hayalleri ıçin Herşeyini Sattı

Payas’da yaşayan, “Dalga Salıncağından Elektrik üretme Projesi” için evini, arabasını ve tarlasını satan Cevdet Başkal, patent aldığı projesini hayata geçirmek için sponsor bulmaya çalışıyor.
Cevdet Başkal (53), yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıldır dalga salıncağından elektrik üretimiyle ilgili çalışma yaptığını belirterek, uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkan çalışmasını 3 yıl önce “Dalga Salıncağından Elektrik üretme Projesi” adıyla Türk Patent Enstitüsüne sunduğunu söyledi. Projesine kısa süre önce patent verildiğini ifade eden Başkal, projeyi hazırladığı 20 yıllık sürede evini, arabasını ve tarlasını sattığını belirtti.
Başkal, “Projem Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylandığı için çok mutluyum. Bunca yıllık emeğim boşa gitmedi ve enstitüden 20 yıl süresince geçerliliği olan patentimi aldım” dedi. Projeyle ilgili bilgi veren Başkal, şunları kaydetti:
“Dalga salıncağıyla hareketli sulardan elektrik enerjisi üretilebilecek. Hareketli sulardan olan deniz, göl ve akarsular, enerji ortaya çıkaran ve akıllı kullanıldığında ihtiyaç duyulan elektriği üreten sulardır. Bu sulardaki dalgalardan da istendiği kadar elektrik üretmek mümkün. Hazırladığım sistem, kırık, orta ve yüksek dalgalarda çalışıyor. Sistemin altyapısı hazır. Bu proje geliştirilir ve kullanılırsa üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde elektrik ihtiyacının önemli bölümünü karşılayabiliriz.”
Başkal, projesini hayata geçirmek için sponsor aradığını sözlerine ekledi.
AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz