Havaalanı sular altında kaldı…

31 Ocak 2012 Salı, 09:18
Havaalanı sular altında kaldı…

Hatay ıl genelindeki yoğun sağanak yağış sonrası Amik Ovası’nın tamamen su altında kalması ile yaşanan su taşkınları, Hatay Havaalanı pistinin de sular altında kalmasına neden oldu.DHMı’den, Havaalanının uçuş emniyetini tehlikeye atmamak için dünden itibaren 2 günlüğüne hava trafiğine kapatıldığı, kapalılık süresinin gelişmelere göre yeniden değerlendirileceği bildirildi.
 
 
Devlet Hava Meydanları ışletmelerinden (DHMı) yapılan yazılı açıklamada, ülke genelinde yaşanan olumsuz hava şartlarının, birçok bölgede uçuş trafiğini engellediği ve aksamalara neden olduğu belirtildi. 
 
 
 
 
Doğal şartlardan kaynaklanan bu aksamalar nedeniyle, hava ulaşımını kullanan vatandaşların da zaman zaman bu olumsuzluklardan etkilendiği ifade edilen açıklamada, özellikle Suriye’nin baraj kapaklarını açması ve Hatay il genelindeki yoğun sağanak yağış sonrası Amik Ovası’nın tamamen su altında kalması ile yaşanan su taşkınları sonucu, Hatay Havaalanı pistinin de sular altında kaldığı bildirildi.Normalin iki katından fazla yağış alan Hatay bölgesinde, Asi Nehri’ni besleyen kanallarda yaşanan taşkınlarla birlikte birçok alanın sular altında kaldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ”Havaalanımızın pisti de ova kotundan yüksekte olmasına rağmen su baskınına maruz kalmış ve Hatay Havaalanı uçuş emniyetini tehlikeye atmamak için 29 Ocak 2012 tarihinden itibaren 2 günlüğüne hava trafiğine kapatılmıştır. Kapalılık süresi gelişmelere göre yeniden değerlendirilecektir.
 
 
Devlet Hava Meydanları ışletmesi (DHMı) Hatay Havaalanı Müdürü Metin Keskinöz de konuyla ilgili, aşırı yağışların etkisiyle havaalanı pistinin su altında kalması nedeniyle bugünkü uçuşların iptal edildiğini belirtti.
 
 
Keskinöz, yaptığı açıklamada, kentte yaklaşık bir haftadır etkili olan sağanağın ardından havaalanı pistindeki suyun tahliye olmadığını, bu nedenle de pistin su altında kaldığını söyledi.
 
 
Pistteki suyun tahliyesi için Devlet Su ışleri ekiplerinin çalışma başlattığını anlatan Keskinöz, ”Aşırı yağışların etkisiyle havaalanı pistinin su altında kalması nedeniyle bugünkü uçuşlarımız iptal edildi. şu anda tahliye çalışmaları devam ediyor. Suyun pistte neden biriktiği konusunda da çalışmalar yapıyoruz. ” diye konuştu.  AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz