Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Hatice Cömert: Suçlu polisler cezalandırılmalı

26 Nisan 2014 Cumartesi, 12:25
hatice cömert

 

3 Haziran 2013 tarihinde Antakya’ daki gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülü ile öldüğü belirtilen Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert ile ağabeyi Adnan Cömert, ABDULLAH’ ın ölümüne neden olan polis memuru A.K’ nin tutuklanarak yargılanmasını istediklerini söylediler.

Abi Adnan Cömert,   “Biz, polisimize potansiyel suçlu gözüyle bakmak istemiyoruz. Zira Abdullah’ın öldüğü gün hastane önünde ağlayan polisler de vardı. Biz, ölüme neden olanların tutuklanarak cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.

CÖMERT Ailesi’nin vekili olarak davaya katılan Av. Hatice Can, ABDULLAH’ın katledilmesinin üzerinden 4 mevsim ve 326 günün geçtiğini, nihayet Hatay 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını, ilk duruşmanın da 4 Temmuz tarihinde yapılacağını belirtti.
Av. Can şöyle devam etti:

“-Polis memuru A. K. tutuklu olarak yargılanmalı ve tutuklanmalıdır. -Polis memuru A.K kasten öldürme suçu ile yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. -Polis memuru A.K. ne yazık ki tutuksuzdur ve halen görevini sürdürmektedir.

Dosyada ne yazık ki Polis memuru A.K. dışında başkaca sanık yoktur. Emri veren Polis amirlerinin de yargılanması gerektiği halde soruşturma aşamasında amirler yargı önüne dahi çıkartılmamış, şüpheli olarak isimleri tespit edilmemiş ve ifadeleri alınmamıştır.

Güvenlik güçleri iç hukuk ve uluslararası hukuka aykırı bir biçimde gaz kapsüllerini ateşli bir silah gibi kullanarak suç işlemişlerdir. Suç işlemeye devam etmektedirler.”

Adalet arayışlarının süreceğini söyleyen CÖMERT Ailesi Avukatı Hatice Can şöyle devam etti:
“Bu davada iğne ile kuyu kazar gibi yol aldık ve peşini bırakmayacağız. Polisin tutuklanmasını istiyoruz. Polisin kasten öldürme suçu ile cezalandırılmasını istiyoruz. Emir veren yetkili tüm kamu görevlilerinin yargılanıp cezalandırılmalarını istiyoruz.

Emir veren yetkili tüm kamu görevlileri için verilen takipsizlik kararlarına itiraz edeceğiz. İnsanlık adına kamu vicdanı adına adalet arayışımız devam ediyor. Adalet arayışımız devam edecek vazgeçmeyeceğiz.  Tüm duyarlı halkımızı Adalet arayışımızda bize destek olmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz.”

Anne Hatice Cömert de, her Cuma sabahı oğlunun mezarını ziyaret ederken, “Benim oğlum toprağın altında,  ölümüne neden olanlar ise dışarıda” dediğini, bu durumu içine sindiremediğini, adalet istediklerini söyledi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz