Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Hataylı Mucitler Göz Doldurdu…

14 Mayıs 2012 Pazartesi, 13:36
Hataylı Mucitler Göz Doldurdu…

Uluslararası bilim dünyasında Türkiye patentli proje ve buluşların sayısını artırmak amacıyla yola çıkan MEF’in 21 yıldır yürüttüğü Proje Yarışması’na Hatay’dan katılan ıskenderun Tosçelik Fen Lisesi öğrencileri projeleriyle göz doldurdular. 
 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
 
MEF Eğitim Kurumları’nın 21 yıldır düzenlediği Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması’nın ünü ülke sınırlarını aştı. Geleceğin bilim insanları olacak gençler ıstanbul’da bir araya geldi. Türkiye’deki fen öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yönlendirmek ve onların “Geleceğin Bilim Adamları” olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla fizik, kimya ve biyoloji dallarında, lise ve dengi okul öğrencileri arasında düzenlenen Araştırma Projeleri Yarışması’na hem Türkiye’den hem yurtdışından yoğun katılım oldu. 
 
 
 
 
Abhazya, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Hindistan, Irak, ıngiltere, ısveç, ıtalya, K.K.T.C., Kolombiya, Kosova, Macaristan, Makedonya, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tataristan, Tayland olmak üzere toplam 30 ülkeden projelerin katıldığı yarışmaya, Türkiye’den katılan 62 proje sergilenmeye değer bulundu.
 
 
 
 
Yarışmada ıskenderun Tosçelik Fen Lisesi’nden Aylin Güngör, Oğuzhan Temizer ve ırem Kabalcı hazırladıkları Topraktaki Kadmiyum’un Giderilmesinde Hiperakümülatör: Sinapis Arvensis L. adlı projeleriyle ilgi çektiler.
 
 
 
 
Yabancı konukların ve akademisyenlerin dikkatini çeken projeler hakkında bilgi veren öğrenciler, gelecekte de araştırma yapma konusunda motive olduklarını ifade ederek, okullarının bilimsel çalışmalara verdiği desteği vurguladılar.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz