Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

Hataylı Kardelenler mezun oldu…

03 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:39
Hataylı Kardelenler mezun oldu…

Binlerce Kardelen daha lise ve üniversiteden mezun oldu. Turkcell’in Hataylı 56 Kardelen’i liseden, 4 Kardelen’i de üniversiteden mezun oldu… Hatay bu sene toplam 60 mezun verdi.
 
Turkcell’in çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte 13 senedir yürüttüğü Kardelenler Projesi kapsamında burs alarak eğitim gören kız öğrenciler, başarı yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. 2012-2013 eğitim yılı sonunda Hataylı  56 Kardelen liseden, 4 Kardelen de üniversiteden mezun oldu
 
Turkcell’in, çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (çYDD) ile ekonomik imkansızlıkları nedeniyle eğitimlerine devam edemeyen kız çocuklarına, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yürüttüğü Kardelenler projesi, meyvelerini vermeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tüm dünyaya örnek gösterilen proje kapsamında burs alan Kardelenler, eğitim hayatlarında ve meslek sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. 
 
272 Kardelen daha üniversiteden mezun oldu
 
ülke genelinde 2012-2013 eğitim yılı sonunda 2050 Kardelen liseden, 272 Kardelen ise üniversiteden mezun oldu. Bu başarılı kız öğrencilerin arasında Hataylı Kardelenler de bulunuyor. Bu sene Hataylı 56 Kardelen liseden, 4 Kardelen de üniversiteden mezun 
 olmanın sevincini yaşadı. 
 
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray öztürkler, Kardelenler’in Türkiye adına çok önemli bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi: “2000 yılında hayata geçirerek bugüne kadar başarıyla yürüttüğümüz Kardelenler projemizle verdiğimiz burs sayısı 100 bine ulaştı.  Her yıl binlerce kızımıza burs vermeye devam ediyoruz . 13 yıl önce başlayan bu yolculukta geldiğimiz son noktada,  17 bin kızımız liseden1800 kızımız ise üniversiteden mezun oldu.  şu anda meslek hayatına atılarak, doktor, avukat, hemşire, öğretmen olan hatta Turkcell’de aramızda çalışan Kardelenlerimiz var. Mezuniyet sevinci içinde olan Kardelenlerimiz’i yürekten kutluyor ve mutluluklarını paylaşıyorum” dedi.
 
çYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel çelikel de, “Turkcell ile birlikte yürüttüğümüz ve Türkiye’nin en uzun soluklu projelerinden biri haline gelen Kardelenler hedefe ulaşmadaki başarısı, sürdürülebilir oluşu nedeniyle tüm dünyaya örnek gösterilir hale geldi.  Bu sene de binlerce Kardelenimiz mezun oldu ve bu yolumuza devam etmek için bize güç veriyor. Daha fazla kızımıza fırsat eşitliği sağlamaya yönelik yeni projeler için kurum ve kuruluşları işbirliğine davet ediyoruz” dedi. 
 
Kardelenler projesi hakkında
 
28 Ağustos 2000 tarihinde Turkcell ve çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (çYDD) tarafından başlatılan proje, Türkiye genelinde, okuma azmi ve kararlılığı gösteren 5.000 kız öğrenciye eğitim bursu vererek başladı. 2007 yılında Turkcell projenin kapsamını genişleterek her yıl burs sayısını 10 bine çıkardı. 
 
Belgeseli yapıldı ve örnek proje seçildi
 
Kardelenler Projesi, 2009 yılında dünyaca ünlü belgesel kanalı National Geographic tarafından belgesel haline getirildi. Mart 2010’da Birleşmiş Milletler tarafından örnek proje seçilerek tüm dünyaya tanıtıldı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz