Hatay’lı işçiler Yemen’de mahsur kaldı…

01 Nisan 2015 Çarşamba, 10:17

Yemen’de bulunan Hataylı işçiler,  başkent Sana’da mahsur kaldı. Günlerdir kurtarılmayı bekleyen, çoğu Hataylı, onlarca Türk vatandaşın durumuyla CHP Hatay Milletvekili Refik Eeyılmaz ilgilendi ve işçilerle görüştü. Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçti, konuyu da TBMM kürsüsünde dile getirdi.

CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, Yemen’de mahsur kalan Hataylı işçilerin durumu ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Dün öğleden sonra, Yemen’in Sana şehrinde mahsur kalan ve ne yapacağını bilmeyen, çatışmanın, bombaların arasında kalan Türk İşçilerle telefon görüşmesi yaptım. Telefondan, bomba ve silah seslerini net olarak duyuyordum. Dışişleri yetkilileriyle görüştüm.

Sözüm ona, bugün, Sana Havaalanı’na uçak gönderip orada mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtaracaklarını ifade ettiler. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığım görüşmeden sonra, işçilerle görüştüm ve Sana Havaalanı’na yakın bir yerde durmalarını istedim.

Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin bu açıklamalarını kendileriyle paylaştım. Ancak mahsur kalan işçiler, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin ‘bugün yarın gelip kurtaracağız’ diye beyanda bulunmalarına rağmen hiçbir girişimlerinin olmadığını ve Sana havaalanının birkaç gün önce hava saldırısına maruz kaldığını, uçuşlara kapalı olduğunu mevcut durumu ile uçakların iniş-çıkış yapmasının mümkün olmadığını ifade ettiler.

Birkaç gün önce kendi imkânları ile Suudi Arabistan sınırına girip Suudi Arabistan’dan giriş yapmak istediklerini ancak oradaki yetkililerin izin vermediğini bu nedenle Sana ‘ya geri dönmek zorunda kaldıklarını söylediler. Dün itibarı ile yine kendi imkânları ile 18 saat uzaklıkta Umman Sınırına gitmeye karar verdiklerini ancak yolda yoğun bombardımanın yaşandığını her an başlarına bir bombanın düşeceğini ve adeta ölüme yürüdüklerini ifade ettiler.

Ayrıca 15 Şubat’tan beri Konsolosluk yetkililerinin Yemen’i terk ettiklerini ifade ettiler. Ne kadar vahim bir durum 15 Şubat’ta İsrail yetkilileri ile birlikte T.C. Elçilik yetkilileri Yemen’i terk etmiştir.  Yetkililerle görüşmelerimiz devam ediyor. Olayın takipçisiyiz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz