Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

Hatay’ın üretim oranı yükseliyor…

06 Mart 2013 Çarşamba, 22:01
Hatay’ın üretim oranı yükseliyor…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, “Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’yla 2010 yılında 3 milyar olan Hatay’ın tarımsal üretim oranının, geçen yıl 3 milyar 350 milyon liraya yükseldiğini söyledi. Vali Lekesiz, ıl özel ıdaresi Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Hatay ıli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı” değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, 2010 yılında başlatılan planının Hatay için çok önemli olduğunu belirtti. Plan çerçevesi içerisinde tarımsal sektörde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Lekesiz, şunları kaydetti: 
 
 
“Bu planı yaparken tarım sektörünün sadece bizim geçimimizi temin etmeye yarayan bir sosyal alan olduğunu değil, aynı zamanda zenginleşme sektörü olduğunu söyledik. Alt yapıyla sulama hizmetlerimizin tamamlanması ve planın her yönüyle iyi uygulanması sonucunda Hatay tarım sektörü, ülkemize bugün olduğundan çok daha fazla katma değer kazandıracak. Plan çerçevesinde ilimiz genelinde ürün deseni haritası oluşturuldu. Yaklaşık 972 veri analiz edildi ve hangi bölgemizde, dünya piyasaların da ihtiyaç duyduğu ürün yetişir bunlar belirlendi. Daha sonra planla beraber köylere kadar bu ürünler dağıtıldı. Yine bu kapsamda 460 bahçe kurduk, 250 bin ihracata yönelik meyve fidanı dağıttık. Bunların hepsinin meyvelerini de almaya başladık. Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planıyla 2010 yılında 3 milyar olan Hatay’ın tarımsal üretim oranı, geçtiğimiz yıl3 milyar 350 milyon liraya yükseldi.” 
 
 
Hayvancılık sektöründe de önemli bir mesafe aldıklarını ifade eden Lekesiz, planın yürürlüğe girmesiyle 2010 yılında toplam 8 bin 500 ton et üretiminin 2012 yılında 12 bin tona çıktığını söyledi.  Lekesiz, ildeki tarım arazisinin en fazla yüzde 20’sinin sulanabilir olduğunu, hayata geçirilecek yatırımlarla yüzde 90’dan fazlasının sulanabilir hale geleceğini belirtti.  Alt-üst yapı hizmetlerine paralel olarak tarım sektörüyle ilgili topraktan sofraya kadar dünyadaki birikimler neyse hepsinin bu plana yansıtıldığını vurgulayan Lekesiz, tarım sektörünün sadece ulusal ve sektörel bağlantıları değil aynı zamanda inter sektörel bağlantılarının da göz önüne alındığını ve plana uyan herkesin kazacağını ifade etti. 
 
 
Vali Lekesiz’in konuşmasının ardından Hatay ıli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı Koordinasyon Sorumlusu Ziraat Mühendisi Fikriye Mavi, planla birlikte 2 yılda yapılan çalışmaların değerlendirmesi konulu sunumunu gerçekleştirdi. Toplantıya, ıl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Başoğlu, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Mustafa Kemal üniversitesi (MKü) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ile ilçe kaymakamları ve çiftçiler katıldı. 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz