Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Hatay’ın Romanı Yazılıyor…

26 Ekim 2013 Cumartesi, 10:22
Hatay’ın Romanı Yazılıyor…

Amerikalı Profesör Miriam Cooke Hatay’ı Anlatan Romanı ıçin MKü’de söyleşi yaptı.
 
Mustafa Kemal üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ve Cemil Meriç Düşünce ve Kültürel çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen programda Amerikalı Profesör MiriamCooke “Hatay’ın Romanını Yazmak” adlı bir söyleşi gerçekleştirdi.
 
PROJESıYLE ıLGıLı YENı FıKıRLER EDıNMEK ıSTıYOR.
 
Profesör Cooke, Atatürk Konferans Salonu’ndaki söyleşisinde Hatay’ın ıskenderun ılçesinde 1940’lı yıllarda diplomat olarak görev yapan babasının hatıralarından yola çıkarak Hatay’ı anlatan ve içeren romanıyla ilgili bilgilere yer verdi. Henüz hazırlamakta olduğu romanından bölümler okuyan Cooke, söz konusu projesini Mustafa Kemal üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerine anlatmak ve yeni fikirler edinmek üzere üniversiteye geldiğini ifade etti.
1940’lı yıllardaki raporlara yer verdi.
 
Aynı zamanda Ortadoğu Uzmanı olan Cooke, elde ettiği raporlar ışığında 1940’lı yıllarda yabancıların özellikle de ıngiltere’nin Türkiye üzerindeki baskılarından da bahsetti. O yıllarda Türkiye içerisinde birçok yabancı ajanın kol gezdiği belirten Cooke, Türkiye için yabancıların kendi aralarında büyük bir çekişme yaşadığını aktardı. Kitabında Hatay ve ıskenderun hakkında geniş bir şekilde yer vereceğini dile getiren Cooke, o dönemin Türkiye’sinin siyasal ve toplumsal durumunu da kitabına yansıtacağını kaydetti.
 
Ortadoğu ve Arap dünyası ile ilgili çalışmaları bulunan Cooke, modern edebiyatta kadın ve savaş temaları üzerinde durmuş, Müslüman kadınların feminist fikir ve hareketlerini ele almıştır.
 
ROMAN HAYATA DAıR ANAHTARDIR
 
Programa katılarak söyleşi öncesi konuşma yapan MKü Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, toplumsal yaşantının şekillenmesinde ve medeniyetin izlerinin geleceğe doğru taşımasında gençlere en önemli rehberlerden bir tanesinin edebiyat olduğunu onun içinde de romanın yer aldığını dile getirdi. Rektör Güder, toplum içerisinde cins beyinler,sıra dışı beyinler, sıra dışı akıllar olarak adlandırılan farklı kişiliklerin düşünme, anlama, hayatı çeşitli şekillerde anlamlandırma yollarını romanlardan öğrenebileceğimizi ifade ederek şöyle devam etti: “Bu anlamda roman,vizyon genişletme adına bakış açımızı çeşitlendirmede, farklı düşünce yollarını anlama adına başka insanları görmeden, onlara dokunmadan, onlarla ortak bir hayatı paylaşmadan da neler düşünebildiklerini, duyabildiklerini anlamak için aynı zamanda hayata dair bir anahtardır.”
 
Program sonunda Rektör Güder, babası 40’lı yıllarda ilimizde diplomat olarak görev yapan Prof. Dr. Miriam Cooke’a roman yazma projesi için başarılar dileyerek Cooke’a çiçek ve plaket takdim etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz